Linić: Sljedeće dvije godine neće biti lakše

17/08/2012

Ministar financija Slavko Linić jučer je u intervjuu za Dnevnik Nove TV rekao kako smanjenje PDV-a na hranu nije moguće, barem ne kad je riječ o ovogodišnjem proračunu.

Kada govorimo o proračunu za 2013. godinu, moramo utvrditi nova rezanja. Pitanje je gdje bi našli razliku za spuštanje PDV-a, a razlika se može napraviti samo daljnjim rezanjem, rekao je Linić. Linić također smatra kako se neće uvoditi međustopa poreza za određene namirnice.

Na pitanje hoćemo li sljedeće godine živjeti bolje, Linić je rekao: Premijer je u pravu kada kaže da će biti bolje, imamo 6 do 7 velikih investicija, uvjeren sam da ćemo ih ostvariti, što znači da će biti više zaposlenih, rekao je. No, dodao je kako sljedeće godine ne treba očekivati ni veće plaće ni mirovine.

Obitelji neće imati više novca u novčaniku nego ove godine. To je rezultat pregovora. Naredne dvije godine neće biti lakši život u obitelji jer su primanja skromna.

Na pitanje o drugom ocjenjivanju kreditnog rejtinga Hrvatske koje nas čeka u jesen, Linić je rekao:

Prihode ostvarujemo neovisno od gospodarskog pada, uspješni smo u pregovorima sa sindikatima, kontroliramo rashode. Korekcija od 0,8 na 0,0 gospodarskog rasta može rezultirati nepromjenom kreditnog rejtinga. Ali kreditne agencije mogu i negativno ocijeniti Vladu jer državne tvrtke nisu ostvarile plan investicija. Dodao je da su nam šanse 50 : 50.

Slučaj Dine Petrokemije

Govoreći o porezu na imovinu koji bi trebao biti uveden sljedeće godine, Linić je objasnio da bi on trebao donijeti pravednije oporezivanje.

Poruka je jasna, za sve stanove ili kuće koje se koriste za stanovanje ili za najam, promjena neće biti. Porez će se određivati prema vrijednosti, nije isto imate li klet u Zagorju ili kuću u Dubrovniku.

Komentirajući isplatu zaostalih plaća radnicima Dine Petrokemije Linić je rekao:

Šest plaća Vlada ne može isplatiti mimo stečaja. Tek kada otvorimo stečaj, Vlada može osigurati šest plaća, takav je zakon. Očito je da bez stečaja nema isplate plaća. Ako nema odgovora od investitora, otvaramo stečaj. Ministar nije precizno govorio kada bi radnici mogli dobiti zaostale plaće, no dodao je da brzina stečajnog postupka ovisi o sudu koji mora utvrditi opravdanost. (jk)

 

 

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

 

 

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox