25 godina borbe protiv prijevara: OLAF obilježava 25. godišnjicu svog rada

Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF) započeo je s radom 1. lipnja 1999. godine. 25 godina kasnije, OLAF je zatvorio tisuće istraga i pronašao milijarde eura koji su bili ukradeni europskim poreznim obveznicima. Svijet se značajno promijenio, a s njim i borba protiv prijevara.

Od 1999. godine, OLAF-ovi istražitelji otkrili su oko 16 milijardi eura koji bi inače bili izgubljeni zbog nepravilnosti ili prijevara. Osim toga, OLAF je istraživao slučajeve nedoličnog ponašanja osoblja ili članova EU, otkrivao krijumčarske mreže, pratio krivotvorene proizvode i razvijao politike koje sprječavaju prijevare.

OLAF je u posljednjih 25 godina zatvorio više od 6000 istraga, s preporukama za daljnje djelovanje koje uključuju povrat novca, poboljšanje administrativnih kontrola, pokretanje kaznenih postupaka ili iniciranje disciplinskih mjera.

Generalni direktor OLAF-a, Ville Itälä, izjavio je:

Danas je trenutak da s ponosom pogledamo na naša postignuća i da se usmjerimo prema budućnosti. Pokazali smo da ulaganje u borbu protiv prijevara donosi rezultate – za svaki euro koji je OLAF-ovo djelovanje koštalo, pronašli smo najmanje 10 eura koji će biti vraćeni u proračun EU. I to bez računanja novca koji smo spriječili da bude preusmjeren u prvom redu.

OLAF je sada proveo četvrt stoljeća štiteći ne samo milijarde poreznog novca građana EU-a, već i njihova prava, sigurnost, zdravlje, radna mjesta i ekonomiju. Razotkrili smo međunarodne sheme koje su krale novac iz poljoprivrede, infrastrukture, zdravstva, obrazovanja, istraživanja, energetike, okoliša i digitalizacije. Presreli smo lažne šampone, nesigurne igračke, sumnjive pilule, opasne plinove i pesticide, krivotvoreni med, nezakoniti otpad, ugrožene vrste. Spriječili smo prevare na vrhuncu pandemije COVID-19. Pratili smo sumnjive operatere koji su izbjegavali carine i PDV, te zaobilazili antidampinške carine, nanoseći štetu europskim tvrtkama i radnim mjestima. Istraživali smo unutar institucija EU kako bismo osigurali da svi budu odgovorni prema istim pravilima i standardima.

Rezultat je da smo akumulirali iskustvo, znanje, vrlo raznoliko osoblje iz svih dijelova EU, mrežu partnera koja se proteže od nacionalnih vlasti u EU do svakog drugog kutka svijeta. Danas je prekretnica za OLAF jednako kao i za europske građane i sve naše partnerske vlasti koje čine europsku mrežu za borbu protiv prijevara. Želim izraziti našu zahvalnost njima. Borba protiv prijevara nije moguća bez suradnje.

Prije 25 godina, prevaranti nisu morali previše brinuti o prekograničnim istragama. Mogli su se osloniti na skrivanje u prazninama između granica, između telefonskih linija jedne vlasti i one sljedeće. Sada je situacija potpuno drugačija. OLAF je izgradio mostove i učvrstio mrežu.

Ali ovo nije vrijeme za odmor. Više ne živimo u stvarnosti koju smo poznavali na prijelazu tisućljeća. Svijet je danas mnogo povezaniji, prijevare i nepravilnosti se događaju iza ekrana, složene financijske transakcije i pranje novca događaju se u trenu, kriminalne mreže infiltriraju se u nove sektore. Europa se suočava s sve odlučnijim globalnim konkurentima i reagira novim alatima – uključujući financijske – kako bi zaštitila naš način života.

Naš je posao održati korak, čak i dok se suočavamo s izazovom usklađivanja složenijeg, povećanog opsega rada s istim resursima. Želim da ključne riječi za budućnost OLAF-a budu: poboljšane istrage putem analize podataka i umjetne inteligencije, ciljana prevencija prijevara i snažna suradnja".

Pozadina

Prvo europsko tijelo za borbu protiv prijevara – UCLAF – osnovano je 1987. godine kao dio Glavnog tajništva Europske komisije. Radilo je uz nacionalne odjele za borbu protiv prijevara i pružalo koordinaciju i pomoć potrebnu za suzbijanje transnacionalne organizirane prijevare. Nakon događaja koji su doveli do ostavke Santerove komisije uslijed optužbi za korupciju, pojavila se potreba za novim istražnim tijelom sa snažnijim ovlastima i neovisnošću.

OLAF je tako preuzeo UCLAF 1999. godine, s ovlastima koje su uključivale istrage unutar institucija EU. Uredbe 1073/1999 i 1074/1999 o istragama koje provodi Europski ured za borbu protiv prijevara stupile su na snagu 1. lipnja 1999. Akronim OLAF dolazi od naziva ureda na francuskom jeziku: Office européen de lutte antifraude. OLAF-ovo trenutno osnovno zakonodavstvo je Uredba 883/2013 (izmijenjena u siječnju 2021.). OLAF je potpuno neovisan u obavljanju svog istražnog mandata. Središnji uredi OLAF-a nalaze se u Bruxellesu, Belgija, a njegovo osoblje dolazi iz svih dijelova EU. Osoblje OLAF-a čine istražitelji, forenzički stručnjaci, analitičari podataka, stručnjaci za politike, bivši službenici za provedbu zakona i bivši tužitelji, odvjetnici i pravni stručnjaci. Svatko može prijaviti prijevaru OLAF-u na bilo kojem od 24 službena jezika EU.

OLAF provodi neovisne administrativne istrage. Tijesno surađuje s nacionalnim vlastima u državama članicama EU i u trećim zemljama, s međunarodnim vlastima i s ključnim partnerima EU kao što su Europsko javno tužiteljstvo, Europski revizorski sud, Eurojust, Europol, Ured za intelektualno vlasništvo EU ili Europski ombudsman.

Misija, mandat i ovlasti OLAF-a:

Misija OLAF-a je otkriti, istražiti i zaustaviti prijevare s fondovima EU-a.

OLAF ispunjava svoju misiju:

  • provođenjem neovisnih istraga o prijevarama i korupciji koji uključuju sredstva EU-a, kako bi se osiguralo da sav novac poreznih obveznika EU-a dođe do projekata koji mogu stvoriti radna mjesta i rast u Europi;
  • doprinosom jačanju povjerenja građana u institucije EU-a istraživanjem ozbiljnog nedoličnog ponašanja osoblja i članova institucija EU-a;
  • razvijanjem zdrave politike EU-a za borbu protiv prijevara.

U svojoj neovisnoj istražnoj funkciji, OLAF može istraživati ​​pitanja vezana uz prijevaru, korupciju i druge prekršaje koji utječu na financijske interese EU-a, a odnose se na:

  • sav trošak EU-a: glavne kategorije troškova su strukturni fondovi, poljoprivredna politika i fondovi za ruralni razvoj, izravna potrošnja i vanjska pomoć;
  • neka područja prihoda EU-a, uglavnom carine;
  • sumnje na ozbiljno nedolično ponašanje osoblja EU i članova institucija EU.

Nakon što OLAF završi svoju istragu, nadležna tijela EU i nacionalna tijela pregledavaju i odlučuju o daljnjim koracima temeljem OLAF-ovih preporuka. Sve osobe koje su predmet istrage smatraju se nevinima dok se ne dokaže krivnja pred nadležnim nacionalnim ili sudom EU-a.

(ps/sm)
Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox