Američki studenti međunarodnog prava uče o hrvatskom ZERP-u

Udžbenik za studente međunarodnog prava i međunarodnih odnosa na američkim sveučilištima i koledžima u kojem je jedno čitavo poglavlje posvećeno pitanju gospodarskog pojasa odnosno ZERP-a u Jadranskome moru kao primjeru dovođenja u pitanje vladavine prava pri uređenju odnosa među državama na moru, objavio je američki znanstveni izdavač Westview Press.

Udžbenik "Međunarodno pravo: suvremena pitanja i budući razvoj", što ga je, uz suautorstvo trideset autora, uredio američki profesor Sanford Silverburg, sadrži pregled glavnih tema međunarodnog prava i međunarodnih odnosa za američke studente. Među ukupno dvadeset osam poglavlja, uključena su tri poglavlja o pravu mora, od kojih je prvo u potpunosti posvećeno novijem razvoju međunarodnog prava s obzirom na Jadran i osobito pitanju gospodarskog pojasa odnosno ZERP-a.

Autor tog poglavlja je ugledni međunarodni stručnjak za pravo mora, profesor Davor Vidas, direktor Odjela za pravo mora na Institutu "Fridtjof Nansen" u Oslu. Na osnovi ranije Vidasove studije o pitanju hrvatskog gospodarskog pojasa, u poglavlju se iscrpno razmatra stanje nastalo u Jadranskome moru nakon proglašenja ZERP-a 2003. te zatim izuzimanja od primjene na članice EU, temeljem odluke Sabora u ožujku 2008.
Na temelju analize talijanskih diplomatskih nota izjavljenih u UN-u te talijanskih propisa, Vidas zaključuje da je osnovni problem ZERP-a nastojanje Italije da se pri razgraničenju na moru ne primijeni crta sredine kakvom je, ugovorom iz 1968., razgraničen epikontinentalni pojas između Italije i Jugoslavije.

Vidas u američkom udžbeniku objašnjava da su bila samo dva načina kako bi se primjena ZERP-a odgodila. Prvi, da se izmijeni sadašnje međunarodno pravo mora, sadržano u Konvenciji UN-a, što do daljnjeg nije ostvarivo, te drugi, jednostavniji, da se navede Hrvatsku da sama odustane od svojih prava, odnosno primjene ZERP-a na članice EU-a, do čega je došlo 2008, te je takvo stanje ostalo i do danas.

Posebna preporuka za korištenje

Zaključuje kako su time zaštićeni kratkoročni i pragmatični interesi susjednih zemalja članica EU-a u njihovim isključivo bilateralnim odnosima s Hrvatskom, ali je istodobno riječ o dugoročno poraznu ishodu za asocijaciju koja proklamira načelo vladavine prava i jednakopravnost kao svoje temelje.

Poznati američki profesor međunarodnog prava i međunarodnih odnosa, Christopher Joyner s Georgetown Sveučilišta u Washingtonu, u svojoj recenziji knjige navodi da je riječ o priručniku koji sadrži najbogatije temeljne doprinose za studij međunarodnog prava među objavljenima u posljednja dva desetljeća te ga osobito preporučuje za korištenje pri studiju međunarodnog prava u diplomskoj i poslijediplomskoj nastavi na američkim visokoškolskim ustanovama. (Hina/MJ)

Davor Vidas, međunarodni stručnjak za pravo mora, objavio je niz studija o pravu mora u vodećim svjetskim znanstvenim časopisima i zbirkama te je autor i urednik desetak knjiga, od kojih je posljednja "Pravo, tehnologija i znanost za mora u globalizaciji" objavljena 2010. u Bostonu i Leidenu, u nakladi znanstvenog izdavača Brill-a.

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox