Chan-Moon Chung s južnokorejskog Sveučilišta Yonsei izmislio beton koji se sam liječi. Rješenje slično onom iz 2009. koji su osmislili stručnjaci s Tehnološkog sveučilišta Delft iz Nizozemske. U beton je prije izlijevanja moguće umiješati posebne bakterije koje ispuštaju kemikalije za zatvaranje pukotina. Problem je što te bakterije čuvaju beton zdravim tek oko godinu dana, dok su bakterije žive.
Chungovo je pak rješenje orijentirano na kemikalije. Miješanjem metakriloksipropilom prekinutog polidimetilsiloksana i benzoinskog izobutila u prisustvu Sunčeve svjetlosti nastaje zaštitni vodootporni polimer koji se hvata za beton. Trebalo je pronaći rješenje koje bi osiguralo da te kemikalije budu sigurne i da ih se ispusti tek kad bude potrebno. To su južno korejski znastvenici učinili pakiranjem kemikalija u sićušne kapsule od uree i formaldehida.
Testiranje je pokazalo da betonski blokovi s kapsulama upijaju manje vode – u 24 sata obični je beton upio 11,3 grama vode, beton s polimerom bez kapsula 3,9 grama, a beton s kapsulama samo 0,4 grama.
(Izvor:net.hr)