Bolja prometna infrastruktura za kvalitetniji i održiviji kolektivni promet

Više od 1 od 4 putnika autobusa iz Hrvatske nije zadovoljno autobusnim stanicama, kolodvorima i infrastrukturom kojom upravljaju lokalne vlasti. Na ovu važnu temu osvrnuo se najveći međunarodni autobusni prijevoznik, FlixBus, u tjednu obilježavanja Europskog tjedna mobilnosti, godišnje kampanje Europske komisije koja potiče promjenu ponašanja u putovanjima i time promiče održivu mobilnost.


Iako se čini da većina putnika cijeni sadržaje na polaznim autobusnim stanicama, gotovo četvrtina putnika FlixBusa ocijenila ih je kao "loše" ili "vrlo loše" tijekom razdoblja prikupljanja podataka koje je provela tvrtka FlixBus na 104.046 ispitanika iz Hrvatske. 

Posebno zabrinjavajuće je da se nezadovoljstvo ispitanika odnosi na osnovne uvjete, poput jasno prikazanog rasporeda polaska i dolaska (18%), nedostatak ili loše stanje toaleta (18%) ili sjedećih mjesta (14%) na polazišnoj autobusnoj stanici ili kolodvoru.

Ispitivači tržišta i institucije smatraju da je kvaliteta infrastrukture važan čimbenik u poticanju kolektivnih putovanja.  Na primjer, EU naglašava važnost visokokvalitetnih čekaonica kako bi se povećala atraktivnost putovanja. Dodatno, istraživanja pokazuju da ukupna kvaliteta autobusnih stanica i kolodvora može igrati važnu ulogu u odabiru autobusa kao načina prijevoza. Dodatno, istraživanja koje je FlixBus proveo na, pokazuju da ukupna kvaliteta autobusnih stanica i kolodvora može igrati važnu ulogu u odabiru autobusa kao načina prijevoza. 

U svjetlu toga, važno je da lokalne vlasti, koje obično posjeduju i upravljaju autobusnim stanicama, osiguraju sigurnu i učinkovitu infrastrukturu kako bi povećale vjerojatnost da putnici odaberu kolektivni prijevoz, čime bi se značajno smanjio njihov utjecaj na okoliš. Ovaj cilj potpuno je usklađen s ovogodišnjom temom Europskog tjedna mobilnosti Zajednički javni prostor, koji se opisuje kao mjesto gdje ljudi, načini prijevoza i aktivnosti imaju svoj prostor.

Nakon više od dvije godine rada na doradi zakona Ministarstva mora, prometa i infrastrukture (MMPI), s nestrpljenjem očekujemo njegovo usvajanje. Vjerujemo da će to biti ključan korak za Hrvatsku u korištenju javnog prijevoza kao strateške poluge za razvoj zemlje, te da će osigurati pravo na mobilnost za sve građane, izjavio je Ante Grbeša, direktor FlixBus CEE South regije.

Novim zakonskim rješenjima očekujemo da će se napokon pokrenuti proces modernizacije autobusnih stanica i kolodvora, što bi u budućnosti značilo veću prilagodbu novim navikama putnika. To uključuje digitalizaciju svih koraka u putničkom procesu, ali i uvođenje dodatne infrastrukture poput električnih punionica, redovitog održavanja objekata poput toaleta, što će značajno olakšati rad prijevoznicima. Nažalost, neki od najneuglednijih kolodvora nalaze se upravo u većim hrvatskim gradovima, dok mnoga turistička središta nemaju ni osnovna stajališta, dijelom zbog manipulacija upravitelja kolodvora koje su omogućene dosadašnjim zakonskim okvirom zaključuje Grbeša.

Autobusi na dugim relacijama kao održivo rješenje za putovanja koja su dobra za planet i zajednice

Poziv vlastima na ulaganje u infrastrukturu za autobuse dio je vizije tvrtke FlixBus za poticanje održivih i pristupačnih putovanja za sve, pri čemu je kolektivni prijevoz ključni katalizator.

Dok tvrtka cilja postići neto nultu emisiju u Europi do 2040. i globalno do 2050. godine kroz postepenu transformaciju vozila svojih partnera s alternativnim pogonima i gorivima, FlixBus već danas pomaže ljudima donositi održivije odluke pružanjem kolektivnih rješenja koja im omogućuju smanjenje ugljičnog otiska tijekom putovanja.

Kako bi konkretno kvantificirao ovaj doprinos održivosti, FlixBus je usporedio emisije po putničkom kilometru nekoliko načina prijevoza i izračunao značajne uštede u prošloj godini. Prema ovoj analizi, u 2023. godini izbjegnuto je 1,1 milijuna tona CO2 zahvaljujući putnicima koji su odabrali usluge FlixBus umjesto drugih načina prijevoza.

Autobusi na dugim relacijama osobito su održivo rješenje u usporedbi s individualnim prijevozom: u Europi, Flix autobusi opremljeni suvremenim Euro VI tehnologijama – čineći 98% europskog voznog parka u 2023. – u prosjeku emitiraju samo 27,8 g CO2 po putničkom kilometru, što je više od pet puta manje od privatnog automobila (166 g CO2 po putničkom kilometru).

Uz ekološke prednosti, učinkovita mreža dugih autobusnih relacija može pozitivno utjecati na zajednice u područjima do kojih dolaze. S jedne strane, može podržati povezanost stanovnika tamo gdje nema kolektivne alternative. S druge strane, može unaprijediti mogućnosti za ekološki osviješteni turizam, omogućujući posjetiteljima da do tih područja stignu bez vožnje automobila.

Flix je i sam prepoznao važnost povezivanja udaljenih područja: u 2023. godini, 31% odredišta u FlixBus mreži imalo je manje od 20.000 stanovnika. PS/SM

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox