U hrvatskom civilnom sektoru može se primijetiti sve veća potreba za udrugama koje djeluju na načelima održivog razvoja, zaštite ljudskih prava, obrazovanja i promicanja kulture dijaloga. ACD – Abeceda civilnog društva, Udruga za održivi razvoj civilnog društva, upravo se pozicionira kao platforma koja će okupljati građane, volontere, stručnjake i institucije spremne na zajedničko promišljanje o dugoročnim i inovativnim rješenjima. Time ACD nastoji potaknuti angažman i pružiti podršku svima koji vjeruju da civilni sektor ima ključnu ulogu u poboljšanju kvalitete života.
Održivi razvoj zahtijeva integrirani pristup trima temeljnim domenama: ekonomskoj, ekološkoj i društvenoj. Drugim riječima, smisleno napredovanje društva ovisi o tome koliko uspješno uspijevamo uravnotežiti gospodarske interese, zaštitu okoliša i dobrobit zajednice. Civilno društvo tu ima iznimno važnu ulogu jer može djelovati kao most između državnih tijela, privatnog sektora i građana, istovremeno ukazujući na nužnost cjelovitog shvaćanja koncepta održivosti. ACD upravo zato ističe potrebu za djelovanjem u skladu s ovim načelima, želeći kroz različite oblike rada — od javnih tribina do lokalnih inicijativa — potaknuti kulturu kvalitete i kvalitetu života.
Upravo je kvaliteta života (Quality of Life) jedna od temeljnih ideja vodilja ACD-a. Udruga smatra kako je istinski napredak moguć isključivo onda kada društvo istovremeno podiže razinu ekonomske stabilnosti, brine se o ekološkom okruženju te stvara uvjete za društvenu uključenost. Takav je pristup vrijedan, ne samo za velike razvojne projekte, već i za male, lokalne inicijative koje neposredno utječu na svakodnevicu ljudi. Stoga su planovi ACD-a usmjereni na aktivnosti koje na razne načine povezuju navedene segmente, promičući odgovornu uporabu resursa, jačanje solidarnosti i razvijanje održivih modela razvoja u zajednici.
Udruga se rukovodi jasnim ciljevima: unaprjeđenjem održivog civilnog društva, brigom o svim njegovim dionicima, zaštitom prava pojedinaca te primjenom koncepta kvalitete življenja. Kroz različite oblike suradnje, ACD nastoji:
1.Omogućiti širem krugu ljudi da bolje razumiju odnose između ekonomskih, ekoloških i društvenih aspekata razvoja
2.Promicati načela otvorenosti, participacije i inovativnosti u organizacijama koje djeluju u civilnom sektoru
3.Potaknuti konstruktivnu raspravu o temama poput lokalne zajednice, odgovornog gospodarenja resursima, volontiranja i društvenog poduzetništva
4.Osvijestiti važnost kulture kvalitete, koja pretpostavlja stalno unaprjeđenje standarda i dobro uhodane prakse, te promicanje vrijednosti solidarnosti, dijaloga i međusobnog poštovanja
S obzirom na to da cjeloviti pristup održivosti podrazumijeva primjenu novih znanja i tehnologija, ACD vidi priliku u suradnjama i partnerstvima koja će pomoći u razvijanju odgovarajućih okvira za djelovanje.
Iako se konkretni programi i projekti još oblikuju, ACD već sada aktivno radi na stvaranju uvjeta za različite edukativne, istraživačke i suradničke projekte. Posebnu će pažnju posvetiti osmišljavanju događanja i materijala koji okupljaju stručnjake, članove drugih organizacija i zainteresirane građane, pri čemu je naglasak na:
1.Poticanju dijaloga i razmjeni iskustava – putem javnih rasprava, okruglih stolova, lokalnih inicijativa i digitalnih platformi za umrežavanje
2.Podršci razvoju kompetencija u civilnom sektoru – primjerice, kroz predstavljanje korisnih alata i tehnika za učinkovito provođenje projekata ili uključivanje volontera i drugih resursa
3.Suradnjama s visokoobrazovnim institucijama – radi zajedničkog istraživanja i sagledavanja trenutačnih potreba te trendova društvenog razvoja, uz mogućnost izdavanja stručnih i znanstvenih publikacija
Udruga se ne želi nužno ograničiti na klasične modele radionica i seminara, nego planira i druga kreativna rješenja – poput tematskih foruma, susreta s relevantnim dionicima te projekata u kojima bi građani imali priliku izravno participirati u predlaganju ili testiranju inovativnih koncepata.
Jedno od temeljnih načela koje ACD promiče jest kultura kvalitete, koncept koji prelazi uobičajene okvire osiguranja kvalitete u poslovnim procesima te prodire i u samu bit djelovanja civilnog društva. Umjesto da se ciljevi i aktivnosti svode na kratkotrajne projekte, Udruga potiče dugoročno promišljanje i planiranje, brižno gospodarenje postojećim resursima i stvaranje partnerskih odnosa temeljenih na povjerenju i zajedničkim vrijednostima.
Kvaliteta života (Quality of Life) pritom služi kao polazna točka za razmjenu ideja o tome kako ekonomski, ekološki i društveni čimbenici održivosti utječu na pojedince i zajednice. Svi planirani koraci i projekti ACD-a u konačnici bi trebali doprinositi boljem razumijevanju i podizanju kvalitete života – bilo to kroz promjenu navika, uvođenje novih oblika podrške ranjivim skupinama ili, pak, kroz jačanje društvenog poduzetništva.
ACD je otvoren za suradnju s drugim udrugama, inicijativama, tvrtkama i institucijama koje dijele viziju o društvu izgrađenom na održivim temeljima. Bilo da je riječ o jednoj od kategorija članstva (redovni, podupirući ili počasni) ili povremenim partnerstvima, organizacija pozdravlja svaki doprinos idejama i projektima koji mogu potaknuti cjelovit razvoj u zajednici.
U narednom razdoblju Udruga planira nastaviti s uspostavljanjem veza s lokalnim i međunarodnim akterima te raditi na vlastitim kapacitetima za istraživanje i edukaciju. Inovativne metode rada i otvorenost prema različitim perspektivama bit će ključni faktor koji će ACD-u omogućiti doprinos razvoju projekata usmjerenih na unaprjeđenje kvalitete života, uključujući projekte vezane uz zaštitu okoliša, socijalnu pravdu i promicanje demokratskih načela.
Dok je za razvitak održivog civilnog društva potrebna jasna vizija i širok raspon resursa, Abeceda civilnog društva pokazuje da je spremna djelovati kao katalizator promjena. Ulaganjem u kvalitetu života, obrazovanje, znanost i odgovorno gospodarenje resursima, ACD se pozicionira kao pouzdan partner svim udrugama i pojedincima koji žele zajednički pronaći odgovore na suvremene izazove. Time Udruga ispunjava svoju misiju: cjelovito pristupiti konceptu održivosti i ugraditi ga u sve aspekte civilnog djelovanja.
Više informacija o ACD-u, načinima suradnje, planiranim aktivnostima i mogućnostima sudjelovanja možete pronaći na službenoj web-stranici:
https://abecedacd.hr/
Predsjednik udruge: Branimir Buntak, mag.ing.stroj.