Kako se bližimo kraju 2024. godine, investitori se suočavaju s kombinacijom političkih, ekonomskih i geopolitičkih nesigurnosti, kao i s očekivanim ishodom američkih predsjedničkih izbora koji bi mogli utjecati na dinamiku tržišta. Maxim Manturov, Voditelj ulagačkih istraživanja u Freedom24, objašnjava što investitori mogu očekivati u studenom i prosincu ako predsjednik Trump ili predsjednica Harris budu izabrani 5. studenog.
Izvješća o korporativnim prihodima u četvrtom kvartalu, ekonomske poteškoće u Kini i geopolitička nesigurnost
Politika kamatnih stopa, korporativni prihodi, ekonomska putanja Kine i globalni rizici u opskrbnom lancu bit će ključni faktori za praćenje. U isto vrijeme, blagdanska potrošnja, fluktuacije cijena nafte i geopolitički sukobi vjerojatno će dodati volatilnost globalnim tržištima. Također, u studenom i prosincu bit će objavljena izvješća o korporativnim prihodima za četvrti kvartal, koja mogu biti pokazatelj tržišnog sentimenta. Ključni sektori poput tehnologije, energetike i potrošačkih dobara bit će u fokusu dok investitori procjenjuju jesu li kompanije uspješno prevladale izazove inflacije, viših kamatnih stopa i geopolitičke nesigurnosti. Ekonomske poteškoće u Kini, uključujući slab rast i visoku nezaposlenost među mladima, ostaju globalna briga. Tijek razvoj rata između Rusije i Ukrajine nastavit će vršiti pritisak na globalna tržišta, posebno u sektorima energije i poljoprivrede. Eskalacija sukoba ili prekidi u opskrbi energijom iz Rusije mogli bi dovesti do naglih skokova cijena prirodnog plina i nafte, što bi utjecalo na europsko gospodarstvo i širi tržišni sentiment. Sukob između Izraela i Hamasa te napetosti s Iranom mogli bi se eskalirati, što bi dovelo do volatilnosti na energetskim tržištima i dionica obrambene industrije. Investitori bi trebali biti oprezni prema mogućim prekidima u opskrbnom lancu ili daljnjoj nestabilnosti u ovoj kritičnoj regiji, posebno u vezi s naftom i prirodnim plinom.
Diversifikacija portfelja i praćenje sektorskih trendova - bilo da ih pokreću politički ishodi, ekonomski podaci ili globalni događaji - bit će ključni za navigaciju tržišnim krajolikom u posljednjim mjesecima 2024., kaže Maxim Manturov, Voditelj ulagačkih istraživanja u Freedom24.
Novi američki predsjednik
Bez obzira na to tko pobijedi na izborima, studeni i prosinac vjerojatno će biti nestabilni za tržišta dok investitori uvide politički ishod i njegove ekonomske posljedice.
Ako Donald Trump pobijedi na predsjedničkim izborima, investitori bi trebali očekivati izraženu reakciju u određenim sektorima, posebno vođeni njegovim politikama o trgovini, energiji, obrani i tehnologiji. Općenito, Trumpovo ponovno izabiranje za predsjednika vjerojatno će stvoriti volatilnost u određenim sektorima, pri čemu bi sektori energije, obrane i kriptovaluta mogli doživjeti potencijalni rast, dok bi sektori tehnologija i čiste energije mogli naići na izazove.
Investitori bi se trebali pripremiti za rotaciju tržišta i povećanu volatilnost, posebno u sektorima osjetljivima na trgovinu i ekološkim regulacije.
Ako Kamala Harris postane predsjednica, njezine politike vjerojatno će se usredotočiti na čistu energiju, regulatorni nadzor i ekonomsku podršku stanovanju i industriju kanabisa. Ovi sektori dobili bi snažan pozitivan poticaj pod demokratskom administracijom. Pod Harrisinim predsjedništvom, investitori mogu očekivati snagu u čistoj energiji, električnim vozilima, stanovanju i kanabisu, dok bi financijski sektor i farmaceutske tvrtke mogli naići na regulatorne izazove. Tržište kao cjelina moglo bi povoljno reagirati na sektore rasta kao što su tehnologija i obnovljiva energija, pozicionirajući Harrisinu administraciju kao potencijalnog pokretača dugoročnih infrastrukturnih i zelenih energetskih inicijativa.
Oba scenarija nude prilike za sektorske investicije, ali investitori će morati pomno pratiti promjene politike i ostati fleksibilni u svojim strategijama portfelja kako se politički krajolik razvija. PS/SM