Hillary Clinton će poticati reforme u Sarajevu

Američka državna tajnica Hillary Clinton, koja treba doputovati u kraći službeni posjet Bosni i Hercegovini, dolazi u tu zemlju kako bi njene političke čelnike potaknula na dalju provedbu reformi, a na vrhu popisa prioriteta moglo bi biti rješavanje statusa vojne imovine što je temeljni preduvjet za početak provedbe Akcijskog plana za članstvo (MAP) u NATO-u, pišu u nedjelju mediji u BiH.

Kako je službeno potvrđeno, Clinton bi službeni dio svog boravka u Sarajevu trebala započeti susretom s članovima Predsjedništva BiH no očekuju se i razgovori s drugim političkim čelnicima.

Državna tajnica SAD-a bi također u utorak trebala svečano otvoriti novu zgradu američkog veleposlanstva u Sarajevu za koju se navodi kako je osma po veličini američka diplomatska misija u Europi.

Najavljujući posjet Clinton BiH, Srbiji i Kosovu, pomoćnik američke državne tajnice Phillip Gordon kazao je medijima u Washingtonu kako će poruka koju mogu očekivati u Sarajevu biti jednostavna: bosanskohercegovački politički lideri moraju zajednički raditi na uspostavi učinkovite države i njezinom napretku na putu ka Europskoj uniji i NATO-u.

Sličnu poruku čelnicima političkih stranaka u BiH je tijekom posjeta Sarajevu krajem prošlog tjedna prenio i povjerenik Europske unije za proširenje Štefan Fule.

On je kazao kako Bruxelles očekuje da BiH bude učinkovita država koja će govoriti jednim glasom iz čega su mediji zaključili kako su ustavne promjene ono što će biti prva zadaća nove vlasti.

Gordon je također istaknuo žaljenje američke administracije jer BiH prije izbora nije uspjela provesti ustavne reforme, no pojasnio je kako Clinton ne donosi u Sarajevo nikakav novi prijedlog ustavnih promjena jer one moraju proisteći iz unutarnjeg dogovora u samoj BiH.

O potrebi da se status objekata potrebnih za funkcioniranje oružanih snaga BiH rješi što prije Gordon nije dvojio.

Pojasnio je kako će Clinton "ohrabriti" političke lidere u BiH da taj problem što prije riješe uz poštivanje već postavljenih "jasnih i strogih kriterija".

NATO je BiH uvjetno odobrio MAP kao posljednju stepenicu za punopravno članstvo u Savezu uz naznaku kako će se on početi provoditi kada 69 lokacija potrebnih vojsci u toj zemlju bude uknjiženo kao državno vlasništvo i kao takvo predano na upravljanje ministarstvu obrane BiH.

Tome se međutim odlučno protive vlasti Republike Srpske koje inzistiraju da sva nepokretna imovina u zemljišnim knjigama bude podijeljena između entiteta.

Dužnosnici RS poput Milorada Dodika već su poručili kako neće pristati ni na kakvu vrstu pritiska ni kada je riječ o vojnoj imovini niti o ustavnim promjenama.

Mi nismo za jaka središnja tijela vlasti BiH i mislimo da zemlju treba vratiti na izvorni Dayton - kazao je Dodik "Glasu Amerike" komentirajući očekivanja od posjeta državne tajnice Clinton. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox