Hrvatski menadžeri na izazove krize, čiji vrhunac očekuju krajem ove godine, i dalje uglavnom odgovaraju smanjivanjem troškova, umjesto okretanjem novim tržištima te napuštanjem modele poslovanja iz prijašnjih godina, mišljenje je savjetnika konzultantske tvrtke Roland Berger koji su danas predstavili ovogodišnju studiju o trendovima na području restrukturiranja u Hrvatskoj.
Istraživanje je provedeno među menadžerima 80-tak hrvatskih tvrtki iz 11 industrijskih grana, a njih čak 80 posto je među protukriznim mjerama u svojim kompanijama istaknulo rezanje troškova, dok njih tek 34 posto navodi prilagodbu postojećeg poslovnog modela.
Iz Roland Bergera pak upravo pronalaženje novog poslovnog modela, prilagođenog situaciji u kojoj se danas posluje u Hrvatskoj i svijetu, svrstavaju među temeljne preporuke za "obranu" i rast tvrtki, uz rad na edukaciji i motivaciji zaposlenika, čime se podiže njihova inventivnost u razvoju novih ili poboljšanju postojećih proizvoda ili usluga.
Izvršni partner zagrebačkog ureda Roland Bergera Vladimir Preveden tome je dodao i nužnost okretanja hrvatskog gospodarstva novim, brzo rastućim tržištima, poput azijskih, uzme li se u obzir i da Hrvatska ulaskom u EU gubi izvozne 'privilegije' temeljene na CEFTA-i na tržištima regije, koja su nam glavni trgovinski partneri.
Hrvatska kasni u provedbi reformi
Preveden se osvrnuo i na jučer objavljene preporuke Misije MMF-a nakon posjeta Hrvatskoj, rekavši da su i one ponovno potvrdile da Hrvatska, za razliku od zemalja čija se gospodarstva lagano već oporavljaju od krize, kasni u provedbi strukturinih reformi koje MMF zagovara već godinama.
Rješavanje prekomjerne zaposlenosti u javnom sektoru ne može se riješiti naglim otpuštanjima, jer bi to dovelo u pitanje stabilnost cijelog sustava. Taj se problem trebao riješavati unazad nekoliko godina, uz istovremenu modernizaciju javne uprave, mirovinskog i zdravstvenog sustava te restrukturiranje javnih poduzeća, ukidanje potpora neprofitabilnim sustavima, racionalnije upravljanje državnom imovinom, primjerice neiskorištenim turističkim kapacitetima i sl., smatraju u Roland Bergeru.
Kako do takvih promjena još uvijek nije došlo, hrvatski je BDP znatno smanjen, što će biti vrlo teško nadoknaditi, uzme li se u obzir da anketirani hrvatski menadžeri ne vjeruju u skori gospodarski oporavak. Oni, naime, prema studiji Rolanda Bergera ove i iduće godine, uz ostalo, i dalje očekuju negativno kretanje BDP-a (pad od 1 posto u 2012. i 0,2 posto u 2013.), sve manju privatnu potražnju, rast nezaposlenosti te restriktivnije uvjete kreditiranja.
Roland Berger istraživanje o trendovima u restrukturiranju provodi osmu godinu za redom u Europi i sedmu u Hrvatskoj. (Hina/jk)