Industrijska proizvodnja pada u svim segmentima

Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u siječnju ove godine pala u odnosu na prosinac prošle godine za 1,2 posto, a kalendarski prilagođeni podaci na godišnjoj razini pokazuju pad proizvodnje za 6,7 posto u odnosu na siječanj prošle godine, objavio je Državni zavod za statistiku.

 

I ukupan broj zaposlenih osoba u industriji u siječnju ove godine bio je manji za 2,3 posto u usporedbi s prosincem lani, a na godišnjoj je razini broj zaposlenih u industriji pao za 5,2 posto. Pala je i proizvodnost rada u industriji i to za 0,1 posto u siječnju ove u odnosu na siječanj prošle godine.

Zalihe pak gotovih industrijskih proizvoda na kraju siječnja ove u odnosu na kraj prosinca prošle godine bile su veće za 1,8 posto, a u usporedbi sa siječnjem prošle godine veće su za 4 posto.

Pad je zabilježen u svim segmentima glavnih industrijskih grupacija, a najviše je pala proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju, za 20 posto. Proizvodnja intermedijarnih proizvoda na godišnjoj razini bilježi pad za 9,3 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 4,1 posto, energije za 3,1 posto, a kapitalnih proizvoda za 2 posto.

Najveći rast u proizvodnji strojeva i uređaja

Prema područjima Nacionalne klasifikacije djelatnosti u siječnju ove u odnosu na siječanj prošle godine u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji zabilježen je pad za 0,7 posto, u rudarstvu i vađenju za 4,6 posto, a najviše je, za 6,9 posto, pala proizvodnja u najvažnijoj, prerađivačkoj industriji.

U okviru prerađivačke industrije nekoliko je djelatnosti koje bilježe izrazit pad proizvodnje na godišnjoj razini, a najviše je pala u ostaloj prerađivačkoj industriji, za čak 59,3 posto, te u proizvodnji električne opreme za 47,6 posto.

U proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, pod kojima statistika vodi i brodogradnju, proizvodnja je u siječnju ove u odnosu na siječanj prošle godine bila manja za 29,9 posto, u proizvodnji računala te elektroničkih i optičkih proizvoda za 26,5 posto, u proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda i pripravaka za 23 posto, proizvodnji odjeće za 16,4 posto, tekstila za 15,5 posto, itd.

Tek je nekoliko djelatnosti u kojima je proizvodnja na godišnjoj razini porasla, primjerice u proizvodnji rafiniranih naftnih proizvoda za 7,6 posto, proizvodnji kemikalija i kemijskih proizvoda za 13,1 posto, a najviše je, za 69,7 posto, porasla proizvodnja strojeva i uređaja. (Hina/MJ)

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox