Ispitano 50,000 zaposlenika: Najzadovoljniji međuljudskim odnosima, najmanje zadovoljni razvojnim prilikama

Rezultati ispitivanja organizacijske klime i angažiranosti provedenih tijekom ove godine za više poslodavaca u Hrvatskoj pokazali su da tvrtke koje provode kontinuirano ispitivanje nakon kojeg slijedi analiza i akcijski plan imaju 15% manje apsentizma (izostajanja s posla) i 20% manju fluktuaciju zaposlenika, a uz to imaju i povećanje produktivnosti za 10-15% te bilježe povećanje inovativnosti unutar odjela za čak 25%.


Isto ispitivanje pokazuje da zaposlenici traže radno okruženje koje im pruža osjećaj smisla, razvoj i sigurnost. Kao najvažniji prediktori angažiranosti pokazali su se:  svrhovitost posla, mogućnost učenja i usavršavanja, dobrobit zaposlenika na radnom mjestu, inovacije, mogućnost unaprjeđenja te leadership kompetencije nadređene osobe.

Najbolje procijenjeni aspekti rada su odnos s kolegama, vještine vođenja i odnos s nadređenom osobom, smisao i svrha posla te organizacija rada. Najslabije procijenjeni segmenti su komunikacija, razvoj karijere, plaća i nagrađivanje, dobrobit zaposlenika te učenje i usavršavanje. Ovi segmenti imaju najniže ocjene i njima zaposlenici uglavnom nisu zadovoljni.

Podatci prikupljeni ispitivanjem organizacijske klime i angažiranosti zaposlenika nisu samo brojke – oni pružaju duboki uvid u to kako zaposlenici doživljavaju svoje radno mjesto, što ih motivira i gdje leže ključne prilike za poboljšanje. Hrvatska kultura rada snažno je usmjerena na međuljudske odnose što znači da zaposlenici poseban fokus pridaju podršci, timskom duhu te povezanosti s kolegama i nadređenima. Zato ne čudi da je najveće zadovoljstvo zabilježeno upravo u tim kategorijama. Komunikacija, razvoj karijere i plaće su najlošije procijenjena područja u kojima  postoji najveći prostor za poboljšanja, a upravo su ta područja često neadekvatno adresirana – objasnila je Erna Tomiša, Senior People and Culture Consultant iz SELECTIO Grupe.

Ispitivanje klime i angažiranosti nema svrhu, ako nakon njega ne slijedi akcijski plan

Prema istraživanju SELECTIO Grupe, tvrtke koje provode i implementiraju follow-up aktivnosti nakon provedenih ispitivanja organizacijske klime i angažiranosti imaju u prosjeku 10% veće zadovoljstvo zaposlenika iz godine u godinu. Najbolje pomake imaju tvrtke koje redovito provode jednogodišnje cjelovito ispitivanje i kvartalna ili polugodišnja Pulse Check ispitivanja kojima ispituju jesu li ispravno adresirali ključne prioritete i jesu li na dobrom putu prema implementaciji poboljšanja.

Ispitivanje klime i angažiranosti nema svrhu, ako nakon njega ne slijedi akcijski plan. Follow up aktivnosti koje provodi SELECTIO Grupa podrazumijevaju radionice za timove i radionice koje pomažu HR-u i menadžerima u predstavljanju rezultata zaposlenicima, a najčešće uključuju i savjetovanje menadžera kako bi mogli postaviti akcijske planove nastavno na rezultate klime i angažiranosti za svoj odjel. Obavezno je i praćenje implementacije takvih planova na kvartalnoj razini jer se jedino tako može održati fokus na pokretačima angažiranosti i zadovoljstva zaposlenika – dodala je Erna Tomiša, Senior People and Culture Consultant iz SELECTIO Grupe.

PS/SM

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox