Povodom stupanja na snagu novog Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja 1. listopada Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) organizirala je danas međunarodnu konferenciju "CRO Compete - Novi horizonti tržišnog natjecanja u Hrvatskoj"
Predstavljajući temeljne promjene u novom Zakonu predsjednica Vijeća Agencije Olgica Spevec istaknula je da se njime jačaju uloga i ovlasti Agencije koja će moći izricati i kazne za povrede zakona poduzetnicima, a ne kao do sada prekršajni sudovi koji nisu stručni za tržišno natjecanje.
Spevec je kazala i da su predviđene kazne iznimno visoke i zbog prevencije. Za najteže povrede zakona, poput ulaska u zabranjene sporazume, kartele i slične, te za zloporabu vladajućeg položaja kazne iznose i do 10 posto ukupnog prihoda u godini koja prethodi počinjenju povrede zakona.
Dosadašnje, kako je kazala, neefikasno kažnjavanje preko prekršajnih sudova, učinilo je da poduzetnici nisu obraćali punu pažnju na taj zakon i rad Agencije te vjeruje da će se to sada promijeniti.
Unatoč tome istaknula je da je bilo i pomaka u tom kažnjavanju, jer su sudovi samo prošle godine izrekli milijun kuna kazni što je više nego u svih deset godina primjene zakona.
Pohvalivši napore i dosadašnji rad AZTN-a te novi Zakon koji je usklađen sa stečevinom EU-a te reformira Agenciju, šef Delegacije EU-a u Hrvatskoj Paul Vandoren među važnijim novostima u tom zakonu izdvojio je uvođenje tzv. pokajničkog programa putem kojeg se poduzetnike koji prijave i dokažu nezakonite radnje oslobađa kazne ili im se ona umanjuje.
Taj program se u Europi, kako je kazao, uspješno primjenuje od 1996., a za primjenu u Hrvatskoj, kao i cijelog Zakona važno je ojačati administrativne kapacitete države.
Istaknuo je i da sve to pridonosi boljem razumijevanju između Hrvatske i EU-a, posebno u pregovorima za poglavlje 8. oko tržišnog natjecanja koje je otvoreno u lipnju ove godine.
U vezi tih pregovora upozorio je da uslijed globalne krize i restrukturiranja gospodarstva više nema mjesta za veliku ulogu države u održavanju na životu problematičnih poduzeća, kao ni za davanje državnih potpora takvima.
Osim brodogradnje pritom je kao problem Hrvatske naveo i sektor željeza i čelika, za što koliko zna postoje planovi restrukturiranja, a isto treba učiniti i sa sektorom radio-televizije.
Naglasivši da je cilj novog Zakona sustav tržišnog natjecanja u Hrvatskoj učiniti još boljim, ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Đuro Popijač osvrnuo se i na državne potpore s kojima, kako smatra, treba nastaviti, ali prema onima koji su dobri da budu još bolji te za restrukturiranje.
Najavivši skoru podjelu 40 milijuna kuna potpora za jačanje tekstilnog sektora temeljem natječaja, Popijač je kazao da je ove godine osigurano i 320 milijuna kuna za potpore malom i srednjem poduzetništvu. To će se nastaviti ovisno o proračunu i iduće godine.
Najvećim izazovom u restrukturiranju sektora u poteškoćama u Hrvatskoj naveo je brodogradnju, vjerujući da će u suradnji s AZTN-om te drugim stručnjacima taj proces koji je 'dugo godina spreman pod tepih' uspješno privesti kraju. (Hina)