Hrvatska gospodarska komora (HGK) priopćila je kako je iznenađena činjenicom da je u uvjetima gospodarske krize od 1. kolovoza došlo do znatnog povećanja cijena oglasa za koje postoji zakonska obveza objave u Narodnim novinama, dok iz Narodnih novina navode da se nije promijenila cijena već veličina oglasa uslijed izmjena Zakona o sudskom registru.
Iz HGK navode kako su primili više prigovora trgovačkih društava vezano uz višestruko poskupljenje usluge objave oglasa na oglasnim stranicama Narodnih novina i to vezano uz postupak registracije trgovačkog društva i brisanja iz registra, ali i svih statusnih promjena koje se upisuju u registru. HGK također ističe da su cijene objave navedenih oglasa višestruko veće od sudske pristojbe koja se plaća u postupcima kod Trgovačkih sudova u registarskim predmetima te će predstavljati još jedan financijski teret za gospodarstvo. Iz Narodnih novina, napominjući da se u službenog lista Republike Hrvatske "Narodne novine", na oglasnim stranicama objavljuju pored inih i oglasi iz registra trgovačkih sudova, navode kako cijena svih oglasa, bez obzira na vrstu, iznosi 50,00 kn/1 cm stupca (što je znatno niže od cijene oglasa u drugim listovima), a utvrđena je 1999. i cijelo ovo vrijeme nije se mijenjala.
Ističu da - cijena nije promijenjena ni odlukom, koja je izazvala reakciju HGK, no ono što se, međutim, promijenilo je veličina oglasa. Cijene oglasa registarskih sudova zbog prirode njihova oglašavanja i naplate utvrđuju se u paušalnom iznosu, na bazi prosječne veličine oglasa. Na povećanje sadržaja i opsega te vrste oglasa presudno su utjecale izmjene i dopune Zakona o sudskom registru iz srpnja 2010., ističu iz Narodnih novina. Navode kako oglasi čija je prosječna veličina bila 2-3 cm sada u prosjeku imaju 15 cm, a ima posebnih slučajeva, kao što je, primjerice, bio oglas o upisu u sudski registar članova jednog trgovačkog društva, čija je veličina iznosila 885 cm, a objavljen je na 13 stranica.
Cijenom smo reagirali tek godinu dana kasnije
Premda smo vrlo brzo uočili promjene u opsegu navedenih oglasa, smatrali smo da treba proći određeno vrijeme kako bi ih objektivno kvantificirali i nedvojbeno utvrdili radi li se o privremenoj promjeni ili povećanju koje bi s obzirom na dugotrajnost moglo negativno utjecati na poslovni rezultat našeg društva. To je razlogom što smo cijenom reagirali tek godinu dana kasnije, ne želeći, kao ni u mnogim sličnim situacijama ranije, vlastiti interes staviti u prvi plan - stoji u očitovanju iz Narodnih novina. (Hina/mš)