NAJINOVATIVNIJI PROJEKTI PODIJELILI 300.000 kuna
Natječaj Moja prilika, kojeg je Zagrebačka banka raspisala s ciljem potpore projektima koji nude inovativni pristup poslovanju, dobio je svoje pobjednike. Od 194 prijavljena projekta u finalni su krug ušla 24 najbolja, među kojima je stručno povjerenstvo, na temelju kriterija inovativnosti, kreativnosti, opravdanosti, tržišnog potencijala i održivosti odabralo 3 pobjednika, a to su:
„Telemetrijski hidrant“, Igor Ignac i Boro Markić
Uređaj zagrebačkih inovatora, osim za uzimanje vode, služi za nadzor vodoopskrbnih sustava odnosno dojavu mjerenih veličina kao što su tlak, temperatura, protok, kvaliteta vode, detekcija otvaranja itd. Donosi uštedu pitke vode i energije potrebne za funkcioniranje sustava.
Uređaj radi samostalno koristeći sunčevu energiju i ugrađuje se u postojeće protupožarne hidrante. Krajnji korisnici su komunalna poduzeća i vodovodi, ali i industrija, rafinerije i drugi protupožarni sustavi.
Na ideju su njezini autori došli temeljem dugogodišnjeg inžinjerskog rada u tvrtkama vezanim za vodoopskrbu, a rad na ideji započeli su prije 3 godine.
„Lisnati Odred Goes Pro“, Opet njih dvije d.o.o.
Kako sve više osoba kod kuće eksperimentira s uzgojem jestivih biljaka, tako je nastao i Biljkubator, proizvod u kojem se dizajn i obrtničko umijeće isprepliću sa sadnjom hrane u vlastitom domu. Osmišljeni paketić sadrži sve za osobe koje se nikada nisu bavile sadnjom.
Nakon uspješnog predstavljanja na Danu D, tim je nastavio s razvojem i proizvodnjom sličnih proizvoda, a sad žele razviti i online interaktivni servis (društvenu mrežu) koji bi povezao urbane vrtlare i gradio bazu potencijalnih kupaca.
„Univerzalni dodatak za automatsko izoštravanje kod video snimanja“, Stype CS d.o.o. (StypeGRIP)
Ovaj proizvod montira se na bilo koji fotoaparat i pomoću računalnih algoritama postiže da predmet snimanja bude uvijek izoštren neovisno o tome da li je nepomičan ili u pokretu. Digitalni fotoaparati s mogućnošću snimanja u visokoj rezoluciji (DSLR) i dalje se naime oslanjaju na „primitivne“ metode podešavanja fokusa koje ovise o ljudskom faktoru dok ova inovacija omogućuje umjetniku potpunu slobodu kretanja. Tim već ima iskustva u razvoju sličnih sustava; 2010. godine razvili su sustav za automatsko usmjeravanje i fokusiranje kamere na kranu (Stype kit) s mogućnošću kreiranja proširene stvarnosti koji se koristi u TV studijima širom svijeta (npr. Fox Sports Australia).
Ova tri projekta dobitnici su potpora od kojih svaka iznosi po 100.000 kuna (u bruto iznosu).
Odabir najuspješnijih nakon završne prezentacije projekata napravilo je Povjerenstvo u kojem su, uz predstavnike Zagrebačke banke, bili partneri projekta Moja prilika - BICRO, Bruketa i Žinić, FER, Gingernet, HAMAG INVEST, Institut za inovacije, Sense Consulting, Udruga inovatora Hrvatske i ZŠEM.
Svi finalisti imali su prilike tijekom listopada i studenog pohađati edukacije u organizaciji ZŠEM-a i Zagrebačke banke, kao i sudjelovati na interaktivnoj radionici sa sljedećim uspješnim tvrtkama i poduzetnicima koji su im prenijeli svoja iskustva: Aliger Ars d.o.o. – Aleksandra Dojčinović, Biovitalis d.o.o. – Ivana Zagorec Kolednjak, Business Media Group – Sandra Mihelčić, Cerovski d.o.o. – Siniša Cerovski, Competo d.o.o. (Torte i to) – Martina Bračić, Make-up studio Simona - Simona Antonović, Mobilna informatika d.o.o. – Marko Kovač, Nenad Sovilj, Ops Vallum Klub d.o.o. (restoran Rougemarin) – Marin Medak, Pet minuta d.o.o. – Luka Abrus, Pontus Campus d.o.o. (Chillout hostel) – Goran Osredečki, Systemcom d.o.o. – Damir Vuk i Ulola d.o.o. – Andrea Maceljski. Usto, finalistima je bilo omogućeno sudjelovanje na Startup Weekendu u organizaciji ZŠEM-a.
Svečana dodjela potpora održat će se u srijedu, 11. prosinca u Domu HDLU s početkom u 17 sati.PS/BČ