Održana konferencija "Zaštita i spašavanje u slučaju potresa"

U organizaciji zagrebačkog Ureda za upravljanje u hitnim situacijama danas je održana međunarodna konferencija "Zaštita i spašavanje u slučaju potresa", na kojoj su se okupili brojni stručnjaci iz zemlje i inozemstva, redom ističući kako je svaka razmjena iskustava o tome dobrodošla jer je važno pripremiti se za slučaj potresa prije nego se dogodi jer su Zagreb i Hrvatska na trusnom području.

 

Ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS) Damir Trut ustvrdio je kako Hrvatska od ustroja te uprave 2005. ima sustav koji može odgovoriti na krizna stanja, ali i dodao kako taj sustav mora reagirati po načelu supsidijarnosti, odnosno najprije na lokalnoj pa potom na državnoj razini i to brzo jer je tako, tvrdi, najveći postotak spašenih u nesrećama.

Dobra organizacija i podjela odgovornosti dolazi do izražaja zna li se da su na području cijele Hrvatske mogući potresi od šest stupnjeva po Mercallijevoj ljestvici, a veći na širem zagrebačkom području, u zapadnoj Slavoniji i kod granice s Crnom Gorom.

Hrvatska, naveo je, ima 18.000 obveznika civilne zaštite, od kojih je 3500 pripadnika specijalnih postrojba, dok su ostali dobrovoljni ili pak profesionalni vatrogasci, a potporu im daju i Hrvatski crveni križ te Hrvatska gorska služba spašavanja. Raspolažemo i s kompletno opremljenim šatorskim naseljima za 30.000 stanovnika, dodao je Trut te naglasio kako je DUZS prvi sustav u Hrvatskoj koji je sasvim integriran u Europsku uniju.

Pročelnik ureda za upravljanje u hitnim situacijama Pavle Kalinić predstavio je operativni plan zaštite i spašavanja za Zagreb, rekavši kako Zagrebu nedostaju još dva seizmografa iako su dva nedavno nabavili. Upozorio je da ne postoji hitna helikopterska pomoć pa se upotrebljavaju vojni helikopteri i zrakoplovi koji nisu prikladni, a nema ni plana za osiguranje zračnih luka u slučaju evakuacije ili dostave pomoći. Najavio je da će Zagreb uskoro potpisati ugovore s građevnim tvrtkama radi pomoći u raščišćavanju ruševina u slučaju potresa.

Pukovnik Amir Golan iz izraelskog nacionalnog tima za spašavanje iz Tel Aviva, čiji su pripadnici sudjelovali u mnogim operacijama spašavanja u svijetu, naglasio je važnost informiranja stanovništva o potrebi i načinima zaštite u slučaju prirodnih katastrofa ili u slučaju rata. Naglasio je da svijest o tome treba početi podizati još u školama.

Važno je znati tko, što i kako treba raditi - zaključio je. S tim se složio i predstavnik Austrijskoga Crvenog križa koji je opisao stanje na Haitiju. Ondje su se brojne službe spašavanja morale suočiti s 220.000 poginulih, tisućama ozlijeđenih i bez krova nad glavom pa je koordiniranje tih služba moralo biti na najvišoj razini kako bi stanovnicima pružile upravo onu pomoć koja im je na terenu najpotrebnija, podsjetio je.

Na konferenciji je bilo riječi i o seizmički sigurnoj gradnji te psihološkoj pomoći u krizama. (Hina)

 

Foto: www.duzs.hr
 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox