Oporba protiv smanjenje dijela naknade za nezaposlenost

Hrvatski sabor je raspravio prijedlog izmjena Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, kojemu se oporba protivi, jer predviđa smanjenje dijela naknade za nezaposlenost.

Vlada predlaže manje naknade za nezaposlene dulje od 90 dana. Naknada do 90 dana sada iznosi 70 posto, a nakon toga 50 posto plaće, dok je naknada za trajno nezaposlene 40 posto plaće.

Po predloženom, naknada za prvih 90 dana i dalje bi iznosila 70 posto, no ostale bi se naknade smanjile na 35 posto plaće.

Objašnjenje vlade da je cilj takvog prijedloga stimulirati nezaposlene da se uključe u obrazovne procese Davorko Vidović (SDP) nazvao je cinizmom. "To je cinično i uvredljivo za građane, jer govori da su naši ljudi lijeni i da se ne žele obrazovati i naći posao", rekao je Vidović, koji tvrdi da će predložene izmjene dodatno smanjiti prava onih koji su najugroženiji u društvu.

Takvim vladinim obrazloženjem nezadovoljan je i laburist Dragutin Lesar, koji je upozorio da je "opasno govoriti da je onaj tko je na Zavodu za zapošljavanje lijenčina koja ne želi raditi, jer se onaj tko otkloni ponudu za posao automatski briše iz evidencije nezaposlenih".

Boris Kunst (HDZ), tumači, međutim da će se nezaposlenima koji se uključe u obrazovne aktivnosti omogućiti naknada u iznosu neoporezive stipendije, koja sada iznosi 1.600 kuna, a istaknuo je da je obrazovanje glavni alat politike zapošljavanja u zemljama EU.

Pozdravio je i mogućnost produljenja prava na novčanu naknadu od jednog do četiri mjeseca za dugotrajno nezaposlene, što bi im, smatra, trebalo osigurati egzistencijalni minimum.

Predložene izmjene ne podržava Silvano Hrelja (HSU), koji se također protivi smanjenju naknade za nezaposlenost, ali pozdravlja odredbu kojom se nezaposlenima koji su stekli pravo na prijevremenu mirovinu daje mogućnost da sami izaberu hoće li u mirovinu ili će ostati u evidenciji Zavoda za zapošljavanje i primati naknadu za nezaposlenost.

Vlada, naime, predlaže brisanje odredbe po kojoj se osobe koje steknu pravo na mirovinu brišu iz evidencije nezaposlenih, kako se nezaposlene ne bi kažnjavalo manjim mirovinama samo zato što su stekli pravo na prijevremenu starosnu mirovinu.

Pravo na trajnu naknadu za nezaposlenost i dalje će imati oni s 32 godine radnog staža, do stjecanja uvjeta za punu, a ne prijevremenu starosnu mirovinu. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox