U organizaciji Regionalne razvojne agencije Slavonije i Baranje u Osijeku je danas održana Međunarodna konferencija "Open days 2010. local event - Dunavska strategija".
Ideja o Dunavskoj strategiji nastala je prošle godine kao želja za jačanje suradnje država Podunavskog sljeva, ali isto tako i regija, rekao je državni tajnik u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija Andrej Plenković, dodajući kako na tom području živi oko sto milijuna ljudi. Hrvatska je kao zemlja partner, još nečlanica Europske unije, od početka uključena u sve aktivnosti vezane za izradu Dunavske strategije, čije se prihvaćanje očekuje u prvoj polovici sljedeće godine, u vrijeme mađarskog predsjedanja EU-om.
Hrvatska je istaknula više projekata, ponajprije onih koji se odnose na prometovanje Dunavom, vezano uz transport, bolje povezivanje Dunava i njegovih pritoka, te na projekte vezane uz zaštitu okoliša, razvoj turizma, maloga i srednjeg poduzetništva, rekao je Plenković. Dodao je kako se Dunavska strategija temelji na koncepciji tri 'ne' - ne novim zakonodavnim oblicima, ne novim fondovima i ne novoj administraciji. Ta strategija predstavlja novi oblik transnacionalne suradnje u Europskoj uniji koji omogućava zemljama dunavskog bazena lakšu i bržu suradnju u rješavanju određenih problema i promicanju zajedničkih inicijativa, istaknuo je.
Posebice je naglasio da je Dunavska strategija osobito važna za razvoj hrvatskog Podunavlja te da je Osječko-baranjska županija dobar primjer za osiguravanje novca iz pretpristupnih fondova.
Osječko-baranjski dožupan Željko Kraljičak rekao je da je ta županija iznimno zainteresirana za Dunavsku strategiju te kako očekuje da će na osnovi dobrih projekata, vezanih uz poljoprivredu, zaštitu okoliša i Dunava, moći osigurati i deset milijuna eura na godinu. Regionalna povezanost zemalja Podunavskog sljeva je nužna, rekao je, dodajući kako Slavonija i Baranja kao najzaostaliji dio Hrvatske žele iskoristiti sve mogućnosti koje podrazumijevaju gospodarski oporavak i razvoj.
Na skupu su sudjelovali predstavnici Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva, Središnjega državnog ureda za razvojnu strategiju i koordinaciju fondova EU-a, stručnjaci Europske komisije, predstavnici Osječko-baranjske i Vukarovarsko-srijemske županije te gosti iz razvojnih agencija Mađarske, Srbije i BiH. (Hina)