Prijedlog slovenske vlade - smanjenje javne potrošnje pada na leđa mirovinskog sustava

Slovenska vlada je parlamentu predložila novi zakon o mirovinskom osiguranju, kojim se životna dob potrebna za odlazak u redovnu mirovinu diže na 65 godina za muškarce i žene, te uvode destimulativne mjere za one koji se odluče na prijevremenu mirovinu.

 

Nakon redovnog zakonodavnog postupka u parlamentu, zakon bi trebao stupiti na snagu početkom iduće godine, kada bi započela i reforma javnog zdravstvenog sustava, a riječ je o temeljitim promjenama koje bi zajedno sa zamrzavanjem plaća u javnom sektoru u iduće dvije godine trebale dovesti do podizanja gospodarske konkurentnosti države. Reforma bi također trebala omogućiti smanjivanje javnih troškova, koji sve češće padaju na teret državnog proračuna, izjavili su nakon sjednice premijer Borut Pahor i ministar rada i socijalne skrbi Ivan Svetlik.

Budući da se refrormama protive sindikati i neke druge skupine, te budući da su zaposleni u javnom sektoru za kraj mjeseca najavili štrajk, Pahor je rekao da će njegova vlada ustrajati na reformama i njihovoj provedbi ako socijalni partneri uskoro ne pokažu konstruktivno stajalište prema reformama.

"Ne bude li dijaloga, vlada će hrabro ići naprijed jer nosi odgovornost za stanje u državi", rekao je Pahor. Sindikatima u javnoj upravi, koji su najavili štrajk, Pahor je poručio da ustraje na zamrzavanju njihovih plaća u iduće dvije godine, dodavši da vlada zbog velikog pada prihoda od BDP-a ne može ispuniti obećanja o povišici plaća u javnom sektoru.

Dizanje plaća u javnom sektoru ne bi bilo ni pravedno s obzirom na stanje u realnom i privatnom sektoru, gdje su plaće u međuvremenu padale i gdje su se gubila radna mjesta.

Javni sektor na povećanje plaća može računati tek kada dođe do stabilnijeg gospodarskog oporavka i kad godišnji porast BDP-a bude oko tri posto, najavio je Pahor.

Pahor je novinarima rekao da će sa zadovoljstvom sudjelovati u kampanji koja počinje krajem mjeseca, a kojom će se javnosti pokušati objasniti zašto su reforme potrebne i neizbježne.

Pojašnjavajući glavne razloge mirovinske reforme, kojoj se protive mnoge skupine i koja za sada nema osiguranu većinsku potporu ni u parlamentu, ministar rada i socijalne skrbi Ivan Svetlik rekao je nakon sjednice vlade da će reforma spriječiti postupni pad prosječnih mirovina, te destabilizaciju javnih financija.

Za redovnu isplatu mirovina Slovenija će ove godine iz državnog proračuna morati dodati 1,43 milijardi eura, ako se reforma ne bi provela, taj bi se iznos u deset idućih godina popeo na 3,43 milijarde, što vodi u enormno povećanje javnog duga i rast proračunskog deficita koji prelazi okvire predviđene maastrichtskim kriterijima, naveo je Svetlik.

Odredbe novog zakona o mirovinskom osiguranju po njegovim će se riječima uvoditi postupno u idućih 15 godina, a njihova je neizbježna osnova produženje životnog vijeka potrebnog za odlazak u mirovinu, što će omogućiti stabilnije punjenje mirovinskog fonda i padanje realne vrijednosti prosječnih mirovina.

Zakonu o mirovinskom i invalidskom osiguranju još uvijek se protive sindikati iako vlada tvrdi da neke njihove manje primjedbe mogu biti uvažene tijekom procedure usvajanja zakona u parlamentu. Ministar Svetlik naglasio je međutim da zakon podržavaju poslodavci i stručnjaci za pitanja mirovina. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox