Primjena EU prava o imovini i nasljeđivanju parova

Sve više građana i parova u EU u pogledu nasljeđivanja i zajedničke stečevine zahtijeva primjenu prava raznih država članica i prava EU

Sve je veći broj građana EU koji žive izvan države svojeg podrijetla ili imaju imovinu u više država članica EU. Oko 15% svih parova u EU ima neki od elemenata inozemnosti dok je u nekim državama postotak i veći (u Republici Sloveniji iznosi 30%). U navedenom segmentu je posebno značajna uloga europskih javnih bilježnika, koji se u 22 države članice EU u velikoj mjeri bave i obiteljskopravnim predmetima i ostavinama, pa su u svakodnevnom kontaktu s građanima i njihovim pravnim problemima.

Javni bilježnici u Hrvatskoj primjenjuju obiteljsko imovinsko pravo EU-a u dva područja i to kada supružnici ili životni partneri svoje imovinske odnose s prekograničnim elementom uređuju bračnim ugovorima ili ugovora o imovini životnih partnerima i kada javni bilježnici vode ostavinski postupak s prekograničnim elementom u kojem nadživjeli bračni drug ili životni partner zahtjeva svoj dio bračne stečevine.

Prema obiteljskom pravu u Hrvatskoj za formalnu valjanost bračnog ugovora ili ugovora o imovini životnih partnera je obvezno sudjelovanje javnih bilježnika na način da potpisi bračnih drugova ili životnih partnera moraju biti ovjereni na ugovoru kojim se uređuje njihova imovina. Ukoliko je jedan od bračnih drugova lišen poslovne sposobnosti tada je za sklapanje bračnog ugovora propisan obavezan oblika javnobilježničkog akta. osim toga stranke često traže i sastav bračnog ugovora u obliku javnobilježničkog akta ukoliko su u pitanju kompleksnije situacije te time ovisno o okolnostima konkretnog predmeta dobivaju ugovor sa snagom sudske nagodbe.

Drugo područje u kojem javni bilježnici u Hrvatskoj sudjeluju u primjeni Obiteljskog EU prava je prilikom provođenja ostavinskih postupaka u kojem su nadležni za odlučivanje o stvarima bračno-imovinskog režima koji proizlaze iz tog ostavinskog predmeta. Kada se postupak o nasljeđivanju supružnika provodi pred javnim bilježnikom, isti bi javni bilježnik trebao biti nadležan za odlučivanje o pitanjima bračno-imovinskog režima ili imovinskopravnih posljedica registriranog partnerstva koje proizlaze iz tog predmeta nasljeđivanja, ali samo ako su svi nasljednici suglasni s time. Dakle, na zahtjev nadživjelog supružnika ili životnog partnera u ostavinskom postupku, javni bilježnik će odlučiti o bračnoj stečevini samo ako se svi nasljednici dogovore o diobi imovine i u tom slučaju nadživjeli bračni drug ili životni partner dobiva povećani nasljedni dio na ime bračne stečevine. Međutim ako se nasljednici ne mogu dogovoriti, javni bilježnik vraća ostavinski premet sudu, a sud upućuje nasljednike u parnicu.

Javni bilježnici prilikom sudjelovanja u pravnim odnosima s prekograničnim elementom upoznaju stranke sa usporednom primjenom nacionalnog i europskog prava i svojim širokim stručnim znanjem, kontinuiranom edukacijom, funkcijom nepristrane osobe od povjerenja osiguravaju stručan i kvalitetan sastav isprava o pravnim poslovima s prekograničnim elementom. Kompleksnost pravnih poslova s prekograničnim elementom se osobito očituje u simultanoj upotrebi nacionalnog prava i različitih uredbi koje nisu u potpunosti usklađene, a nužno ih je istovremeno koristiti. Slijedom navedenog je od iznimne važnosti zajednička suradnja pravnih stručnjaka iz različitih država članica prilikom uređivanja prekograničnih odnosa, a što se ostvaruje upravo sudjelovanjem na međunarodnim konferencijama i edukacijama.

(ps/sm)

 

 

 

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox