Prema međunarodnoj studiji GfK Roper Consulting's 2011 „Mood of the World“ kojom se ispitalo preko 32 tisuće potrošača (starijih od 15 godina) u 25 zemalja širom svijeta, proizlazi da je većina potrošača fokusirana na problem inflacije.
Najveći problemi koji globalno brinu potrošače su:
1. inflacija i visoke cijene
2. recesija i nezaposlenost
3. raspolaganje s dovoljno novca da se plati račune
4. kriminal i bezakonje
5. onečišćenje okoliša
Promjena kupovnih navika i rezanje troškova
Mnogo potrošača još uvijek neodlučno vezano uz neke veće kupovine. Globalno samo 17% smatra da je sada dobro vrijeme da se kupuje ono što im treba ili što si žele, ali zato 40% smatra da svakako i dalje treba čekati s novim kupovinama. Potrošači se prilagođavaju financijskim pritiscima na brojne načine. Studija je pokazala da 84% globalnih potrošača ozbiljno reže troškove barem na jednom području od njih 26 koja su se pojavila u istraživanju.
Ipak, potrošači u Brazilu, Rusiji, Indiji, Indoneziji, Kini i Južnoj Africi iskazuju nešto manji ekonomski pritisak a time i manje akcija za štednju novca nego u ostalim zemljama. Vidljiva je polarizacija pa tako primjerice Brazil i Korea pokazuju rastući potrošački mentalitet na krilima ekonomskog oporavka/rasta. No kod većine zemalja ekonomija još uvijek posrće pa potrošači ostaju ćudljivi. Optimizam se usko vezuje uz repove nedavne velike krize, potrošači osjećaju posljedice i svoje postupke mijenjaju u korelaciji s financijskim pritiskom. (PS/JK)