Hrvatski sabor danas je zasjedanje nastavio raspravom o prijedlogu potvrđivanja Sporazuma o pravnom položaju Organizacije Sjevernoatlantskog ugovora, nacionalnih predstavnika i međunarodnog osoblja.
Od Hrvatske se, nakon što je lani u travnju postala punopravna članica NATO saveza, očekuje da postane strankom određenog broja međunarodnih ugovora koji čine pravnu stečevinu NATO-a, a što se regulira predloženim sporazumom.
Sporazum je krajem srpnja prošle godine potpisala veleposlanica RH u SAD-u Kolinda Grabar Kitarović, a njime se uređuje pravni položaj, imunitet i povlastice osoba, nacionalnih predstavnika i međunarodnog osoblja, pitanja statusa imovine, sredstava za rad i druga bitna pitanja za djelovanje NATO-a.
Da bi postala strankom Sporazuma Hrvatskoj nije potrebno prethodno odobrenje Sjevernoatlantskog vijeća, kao što je to slučaj u vezi s nekim drugim međunarodnim ugovorima koji čine pravnu stečevinu NATO-a.
Sporazum se ne primjenjuje ni na jedno vojno zapovjedništvo uspostavljeno na temelju Sjevernoatlantskog ugovora, niti na bilo koja druga vojna tijela.
Potvrđivanje Sporazuma u raspravi su podržali svi zastupnički klubovi.
Krešimir Ćosić (HDZ) spomenuti je sporazum ocijenio izuzetno bitnim za djelovanje NATO-a i svih njegovih članica, pa tako i za Hrvatsku, jer se njime, kazao je, potiču sve aktivnosti u državama članicama usmjerene jačanju međunarodnog mira, sigurnosti i prosperiteta.
Damir Kajin (IDS) rekao je da je Sporazum na potvrđivanje došao u pravo vrijeme za Hrvatsku, pa i, kako je rekao, s obzirom na nedavnu nesreću dvaju MIG-ova, koja svjedoči o stanju Oružanih snaga RH.
Da se možda nije toliko računa vodilo o tome kakav će status uživati neki generali, da se neki iz sustava nisu tako bezobzrazno bogatili i iz sustava izašli s milijardama, možda bi više bilo za tehniku, ocijenio je.
I Ante Kotromanović (SDP) je upozorio na teško stanje u Oružanim snagama, ističući da je "rezanjem" MORH-ova proračuna za milijardu kuna ugrožen dugoročni plan razvoja Oružanih snaga.
Zastupnike je pozvao da zauzmu čvrst stav da se u proračunu za 2011. "ni lipa" više ne uzima MORH-u. To nije autoput ili dio Pelješkog mosta, pa da se dio novca prebaci za iduću godinu, poručio je. (Hina)
Foto: sabor.hr