Samo zbog Voltarena HZZO gubi 6,5 milijuna kuna. A gdje su sad još Plivadon, Caffetin i Solpadein?

Nedavno smo pisali o tome kako je Agencija za medicinske proizvode uputila ograničenja i smjernice ljekarnicima za izdavanje bezreceptnih lijekova Caffetina, Plivadona i Solpadeina koji zbog sastojka kodeina mogu izazvati ovisnost. Prošle godine isto su prošli Voltaren i Ketonal, koji su HZZO-u digli troškove za oko 6,5 milijuna kuna, piše Poslovni dnevnik.

 

Voltaren i Ketonal mogu se izdavati samo na recept, iako su se u većini slučajeva mogli kupiti i bez njega u apotekama. Prije strože kontrole 80 posto Voltarena prodavalo se za gotovinu, a 20 posto išlo je preko recepata HZZO-a. Situacija je sada obrnuta, pa se 80 posto kutija izdaje putem HZZO-a.

U 2010. godini je prodano 840.000 kutija Voltarena koje su kupci platili osam milijuna kuna, što znači porast troškova HZZO-a za 6,5 milijuna kuna. Voltaren je još k tome zaradio i negativan status budući da je danska studija objavila da aktivna tvar koja se nalazi u istom lijeku povećava rizik za moždani udar, piše Poslovni dnevnik.

Osim Voltarena u 2010. godini je prodano i puno Caffetina, odnosno Plivadona: 1,9 milijuna kutija Caffetina za 17 milijuna kuna, odnosno 1,7 milijuna kutija Plivadona za 15 milijuna kuna. Preračunato, više od 30 milijuna kuna potrošeno je samo za dvije vrste tableta.

Prema izvješću Agencije za lijekove i medicinske proizvode u 2009. godini lijekovi s kodeinom zauzeli su četvrto mjesto s potrošnjom od 27,8 milijuna kuna dok su analgetici zauzeli sedmo mjesto s potrošnjom od 190,4 milijuna kuna, navodi Poslovni dnevnik. (SJ)

 

Izvor: Poslovni dnevnik, izdanje 1.4.2011.

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox