Ministrica financija Nj.E. Martina Dalić i direktor Svjetske banke za Središnju Europu i Baltičke zemlje, g. Peter Harrold su potpisali Ugovor o zajmu u iznosu od 20,8 milijuna eura (protuvrijednost 28,8 milijuna USD) za Projekt integracije u Europsku uniju Natura 2000 Republici Hrvatskoj kojemu je cilj pomoći zemlji kandidatkinji da se uspješno pripremi za integraciju u Europsku uniju u području zaštite prirode.
47% hrvatskog teritorija te 39% njezinog mora obuhvaćeno je Ekološkom mrežom Republike Hrvatske (EM) koja uključuje više od 19 glavnih nacionalnih parkova i parkova prirode. To znači da veliki dijelovi RH spadaju u posebna zaštićena područja i posebna područja očuvanja, od kojih su neka obitavališta i staništa ugroženih vrsta. EM uključuje i međunarodna i hrvatska ekološki značajna područja. Nakon pristupanja Hrvatske Europskoj uniji, neka od tih područja postat će dio Europske ekološke mreže – Natura 2000 – temeljem posebnih propisa EU o zaštiti prirode.
Projekt integracije u Europsku uniju Natura 2000 pomoći će različitim dionicima u Hrvatskoj koji se bave zaštitom prirode kao što su Ministarstvo kulture, Hrvatski institut za zaštitu prirode, nacionalni parkovi i parkovi prirode, županijske ustanove za zaštitu prirode, poljoprivrednici i zemljovlasnici da uspostave integriranu ekološku mrežu koja će biti usklađena sa zakonodavstvom EU iz područja zaštite prirode kao i s Direktivama o pticama i staništima, koje imaju za cilj unaprijediti sadašnji sustav zaštite prirode.
Predložena ulaganja u ekološku mrežu financirat će manje centre za posjetitelje, staze i drugu infrastrukturu koja promiče ciljeve Nature 2000. Ustanove za zaštitu prirode naučit će kako osmisliti i provoditi projekte za zaštitu i očuvanje prirode slične projektima koji će se u budućnosti kandidirati za strukturne fondove EU. To će ojačati kapacitete javnih ustanova za apsorpciju sredstava iz fondova EU.
Poboljšanje upravljanja parkovima
Nadalje, pored tehničke opreme koja ima prioritet, financirat će se i oprema za zaštitu od požara u četiri obalna nacionalna parka i parka prirode. Projekt će također podržati razvoj sustava za upravljanje informacijama u svrhu poboljšanja prikupljanja podataka putem biološkog popisa vrsta i mapiranja staništa. To neće samo olakšati praćenje i zaštitu ugroženih vrsta i staništa, već će ujedno pomoći Hrvatskoj da ispuni obveze izvješćivanja prema Europskoj uniji.
Aktivnosti izgradnje kapaciteta u okviru projekta osigurat će pomagala za poboljšanje upravljanja parkovima. Bit će organizirane kampanje za informiranje javnosti kako bi se povećala javna svijest, uključivanje i edukacija o potrebi za zaštićenim područjima. Lokalna zajednica bit će bolje integrirana u upravljanje ekološkom mrežom putem promidžbe poljoprivredno-ekoloških programa te uvođenjem volonterskih programa.
Zajam je odobrio Odbor izvršnih direktora Svjetske banke dana 10. veljače 2011. godine u iznosu od 20,8 milijuna EUR na 20 godina, s uključenim razdobljem počeka od 5 godina. Otkako je Republika Hrvatska postala članicom Svjetske banke 1993. g. ova je ustanova aktivno pružala svoju financijsku i tehničku pomoć kao i savjetovanje vezano uz politike u različitim područjima te analitičke usluge koje daje institucija globalnog razvoja. Do danas Banka je osigurala potporu za 46 aktivnosti ukupne vrijednosti oko 3 milijarde USD, te odobrila 52 darovnice ukupne vrijednosti od 70 milijuna USD. (PS/SJ)