Treća sreća za brodogradilište Kraljevicu

Hrvatska je Vlada odlučila da će ići na treći krug privatizacije Brodogradilišta Kraljevica, raspisat će se natječaj za prodaju 99,54 posto dionica Kraljevice pod posebnim uvjetima, za jednu kunu.

U drugom krugu privatizacije za Kraljevicu nije bilo ponuda, no od tada postoji stalan interes nekoliko potencijalnih ponuđača, kazao je na sjednici Vlade ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Đuro Popijač.

Objasnio je da je s Europskom komisijom dogovoreno da je za Kraljevicu moguće učiniti dodatne napore, ili kroz izravne pregovore s potencijalnim ponuđačima ili kroz novi natječaj.

Odlučili smo se na raspisivanje još jednog kruga natječaja, kazao je Popijač koji očekuje da se kroz to vidi i stvarni interes šest potencijalnih ponuđača koji su dolazili s izraženim interesom za Brodogradilište Kraljevica.

Vladinom odlukom Hrvatski fond za privatizaciju (HFP) zadužen je za objavu javnog poziva i postupak prikupljanja ponuda za prodaju 893.150 dionica Kraljevice za jednu kunu.

Rok za prikupljanje ponuda bit će 15 dana, a i tim će se natječajem od potencijalnih kupaca tražiti program restrukturiranja, vlastiti doprinos investitora od 40 posto u ukupnim troškovima restrukturiranja, itd.

Vlada je danas dala i suglasnost na prijedlog sporazuma o uređenju imovinsko-pravnih pitanja između države i pulskog brodogradilišta Uljanik, a što je i jedan od preduvjeta da se Uljanik isključi iz paketa brodogradilišta u poteškoćama.

Uspjeli smo uvjeriti Europsku komisiju da je Uljanik proveo program restrukturiranja, no ostalo je pitanje nelegalnih potpora i obveza koje Uljanik ne može vratiti, ali postoji model kompenzacije za oduzeto pomorsko dobro, objasnio je Popijač.

Sporazumom tako država i Uljanik vrše prijeboj (kompenzaciju) međusobnih potraživanja - kod države je riječ o naknadi za oduzeto pomorsko dobro u iznosu 1,03 milijarde kuna, a kod Uljanika o kreditima s državnim jamstvima od 59,7 milijuna eura (odnosno 436,8 milijuna kuna) i gotovo 600 milijuna kuna isplaćenih državnih potpora uvećano za zatezne kamate od 1. ožujka 2006.

Nakon povrata državnih potpora, koje će biti omogućeno realizacijom sporazuma, Uljanik više neće biti u statusu društva u poteškoćama, te će mu biti omogućeno poslovanje pod uvjetima kakvi vrijede u Europskoj uniji, navodi se u obrazloženju sporazuma. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox