ANTEA POPOVIĆ: Potraga za poslom 1. dio

S obzirom na iskustvo rada  u ljudskim potencijalima, često dobijem upite o tome kako najbolje napisati životopis, kako se svidjeti na razgovoru i kako odgovarati na uobičajena, često trik pitanja ispitivača.

Odgovore na upite, iz svoje perspektive, podijelit ću i ovdje. Krenimo sa slanjem prijava, što najčešće znači slanje životopisa temeljem objavljenog oglasa za posao.

Ovisno o poziciji na koju se prijavljujete (radno mjesto koje želite popuniti) u životopisu naglasite ona iskustva koja imaju direktne veze sa željenim mjestom. Kad kažem 'naglasite' ne mislim da trebate svako pojedino prethodno radno mjesto opisati na jednoj stranicu A4 formata – imajte na umu da često poslodavci bivaju zatrpani s mnoštvom životopisa te da ne provedu puno vremena iščitavajući svaki. Osim toga, dobro balansiranje količine teksta govori i o vašoj usmjerenosti na prioritete i o razlikovanju bitnog od nebitnog.

Prilikom odabira koje ćete poslove dodatno istaknuti, vodite se zahtjevima radnog mjesta koji su navedeni u oglasu – ukoliko ste na nekim poslovima upravo to i radili, obavezno detaljnije opišite ta radna mjesta. Drugim riječima, ukoliko želite dobiti posao kao referent u računovodstvu koji će se baviti ulaznim i izlaznim računima, na onim radnim mjestima na kojima ste se bavili tim poslom, svakako to i naglasite. Istovremeno, slobodno skratite opise poslova koje ste obavljali na nekim drugim pozicijama (npr. kao prodavač/ica). Budući poslodavac će na temelju navedenog iskustva u životopisu odlučiti želi li vas osobno upoznati. Pokušajte razmišljati kao poslodavac i pitati se: što bi mi sve bilo relevantno za ovo radno mjesto? Nakon toga nađite načina kako da što više takvih aktivnosti naglasite u životopisu.

Bitno je imati na umu da će poslodavci pitati za razloge odlaska iz prethodnih organizacija. Sami razlozi mogu biti različiti – dobro razmislite kako ćete iskomunicirati odlazak kako na razgovoru ne biste ostavili dojam osobe koja nešto skriva. Također, poslodavci imaju praksu provjeravati preporuke s prošlih zaposlenja, i to ne nužno preko kontakt osoba koje ste vi naveli u životopisu. Samim time pokušajte na svakom radnom mjestu ostaviti dobre odnose i ne rušiti mostove (znam, ovo ne treba dodatno naglašavati, no začudili biste se brojem ljudi u potrazi za poslom koji ne razmišljaju o odnosima koje su ostavili iza sebe). Ukoliko se niste razišli u dobrim odnosima, navedite to na razgovoru i objasnite razloge (pazeći na to da kvalitetno prezentirate svoju stranu). Razmimoilaženja i nesuglasice se događaju, nitko neće biti iznenađen time, no važno je koliko zrelo gledate na situaciju.

Ukoliko ste uistinu bili loš djelatnik na prethodnim zaposlenjima, teško da ćete biti željeni kadar na budućima. Pritom mislim na kršenje pravila rada, okršaje s kolegama i šefovima, zabušavanje, zloupotrebu bolovanja i slično. Ipak, postoji šansa da nekog oduševite svojim pristupom i karakterom do te mjere da je spreman zažmiriti na prošlost. U tom slučaju, svaka čast!

Ukoliko postoji vrijeme između zaposlenja, poslodavac će htjeti znati čime ste se bavili tokom tog vremena. Bilo bi dobro to vrijeme iskoristiti za honorarne poslove i osobni razvoj. Imajte to na umu – to ostavlja dojam da se niste prepustili letargiji već da ste vrijeme traženja posla kvalitetno iskoristili.

U životopisu navedite koju ste edukaciju završili te možete ukratko navesti i tečajeve koje ste pohađali. Nema potrebe za detaljnim opisivanjem svih tečajeva i konferencija na kojima ste bili, osim ukoliko nije navedeno drugačije u oglasu za posao (što je čest slučaj u npr. IT industriji). Poslodavci će dojam steći iz vaših konkretnih iskustava i ponašanja na intervjuima nego iz napisanog.

Kroz različite forme životopisa koje se mogu naći na internetu (zapravo je svejedno koju odaberete, bitno da je pregledna i informativna) kandidatima se sugerira navođenje osobnih karakteristika te se često cijele šprance mogu vidjeti prepisane u samim životopisima. I odjednom, svi su samostalci koji vole raditi u timu, istovremeno kreativni, no spremni na rutinske zadatke. Svi su proaktivni i usmjereni rješavanju problema. Fleksibilni i sjajnih komunikacijskih vještine. Izvrsno! Čeka nas svijetla budućnost s toliko supermana - vjerujte, nitko ne vjeruje vama ukoliko tako nešto pročita. Razmislite o vašim istinskim snagama i tome u čemu ste dobri te navedite njih u životopis. Na razgovoru ćete ih moći dodatno potvrditi.

Motivacijsko pismo šaljite ukoliko vas to traže, ukoliko ne, neće biti presudan faktor. Ukoliko trebate napisati motivacijsko pismo, molim vas da uistinu smislite svoje motivacijsko pismo – šprance koje kruže internetom se prepoznaju nakon druge rečenice i šalju jednostavnu poruku: nisam se potrudio napisati zbog čega sam uistinu motiviran. Osobno više volim pročitati nekoliko vlastitih rečenica i poruka nego fantastično copy – paste-ano motivacijsko pismo. Pogotovo kad je već ne znam koje po redu jednako prethodnima koje sam taj dan pročitala.

Neki će vam preporučiti da nazovete poslodavca i provjerite je li zaprimio vaš životopis. Odlučite sami, no osobno nisam nužno više cijenila kandidate koji su nazvali – u svakodnevnici pretrpanoj obvezama, s hrpom životopisa ispred sebe, vjerojatno u trenutku u kojem ne radim na natječaju za koji ste se prijavili, predstavljate mi smetnju i kradljivca vremena (pogotovo ukoliko nemam kvalitetnu bazu životopisa, što dosta velik broj firmi i nema), koliko god to okrutno zvučalo. Ozbiljni poslodavci ozbiljno shvaćaju poslane prijave te ih čitaju kako bi uistinu pronašli kvalitetnog kandidata. Tako sam i osobno pristupala prijavama, i zbog toga nije bilo potrebe za dodatnim pozivima.

Imajte na umu sljedeće: vaš životopis treba dati konkretnu informaciju o prikladnosti vašeg obrazovanja i iskustva za traženu poziciju. Treba ostaviti dojam profesionalnosti (što svakako uključuje i pravopis te vam sugeriram da ga prije slanja detaljno provjerite po ovoj kategoriji) i zainteresiranosti. Tek takav životopis pruža veću šansu za prolazom u sljedeći krug – upoznavanjem poslodavca kroz testiranje i/ili razgovor.

 

Antea Popović
prof. psihologije
HR expert
stručni suradnik za Futura edukaciju

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox