DARKO SAMBOL: Roditeljstvo kao menadžment - Novac i djeca (II. dio)

U prošlom blogu objasnio sam zašto je roditeljstvo slično menadžmentu; obzirom da roditelj prolazi faze planiranja, organiziranja, evaluacije, određivanje kratkoročnih i dugoročnih ciljeva u roditeljstvu pomno planiranje i odgajanje djeteta SADA dati ce dugoročne rezultate u BUDUĆNOSTI.

Ova budućnost ponekad izgleda jako daleko, no godine lete a roditelji najviše mogu utjecati na svoje dijete upravo u predškolskoj fazi. Kasnije postaju važni učitelji a već ulaskom u više razrede osnovne škole vršnjaci su kriterij za sve životne vještine, znanja i ponašanja. Roditeljski menadžment u tim trenucima postaje arhaičan i treba se dovinuti inovativnin rješenjima i brain stormingu kako ovladati novonastalom situacijom. Neodoljivo podsjeća na upravljačke funkcije u menadžmentu, zar ne ?

I sada, opet o novcu....

Objasnite djetetu koliko god jednostavnije možete da je novac samo posrednik za ugodan život. Možete dijete tu zadati određeni zadatak, npr. sedmogodišnjem djetetu se može reći; “Marko, kad pomogneš tati oprati i usisati auto, dobit ćeš 10 kuna za kasicu”. Time smo djetetu dali poruku da se treba potruditi da bi imao novac, ali isto tako da nije nužno da ga odmah potroši (odgađanje potrošnje je zahtjevno, ali dijete će pristati ako mu roditelji osiguraju sve potrebno iz svojih sredstava).

Ne «padajte» na djetetove suze za nekim proizvodom, to su samo dječji trikovi na koje smo obično slabi, a kojima pokušavaju proširiti svoje granice dopuštenog. Djeca koja u svom životu nemaju ograničenja, osjećaju se neobuzdano, nesigurno i čak nevoljeno.

Možete reći, ako je takva situacija, da mu zbog određenih okolnosti u društvu ili vašem životu, u ovom trenutku ne možete ispuniti neke želje, ali da će ih ono u budućnosti samo moći ostvariti, ako skupi dovoljno znanja i uloži vremena i truda.

Sljedeća ključna stvar kojoj je potrebno posvetiti pažnju je upoznati dijete s načinima na koje se njime pokušava manipulirati. Pri tome mislim na medije i reklamne poruke. Naravno, sve ovo je potrebno prilagoditi dječjem uzrastu, pa se desetogodišnjaku može pričati konkretnije nego s djetetom predškolskog uzrasta.

Prilikom odlaska u trgovinu, dogovorite s djetetom unaprijed što mu možete danas kupiti i ne odstupajte od toga; time ga podučavate samodisciplini i odgovornosti. Kad ste u trgovini zajedno, obratite djetetovu pažnju na privlačnu ambalažu i izgled proizvoda, a zatim na njegovu kvalitetu. Kad gledate ili čitate reklame, usmjerite njegovu pažnju na manipulativne poruke i objasnite mu na temelju čega su odabrane i što se njima pokušava postići. Djeca, kao i svaka zdrava odrasla osoba, osjećaju kad nešto nije u redu i malo po malo naučit će prepoznavati laži. Isto tako osjećaju i što je zdravo i iskreno. No maloj djeci potrebna je pomoć i podrška da taj urođeni instinkt nauče prepoznavati, cijeniti i svjesno analizirati.

Postavljenjem granica djece će naučiti doživljavati male neugodnosti (frustracija zbog neispunjene želje), ali time će i ojačati i shvatiti kako je vrijedno potruditi se da bi sami dobili što žele.Mala doza frustracije je poželjna jer će dijete već u ranoj dobi naučiti da poneke svoje željetreba obuzdati, ostaviti ih za kasnije ili ih se skroz odreći....jer priznat ćete da i mi roditelji moramo odustati od naših snova i želja – život je jednostavno takav. Dobar primjer su sportska natjecenja kada svojim trudom dijete doživi dobar rezultat i nagradu.

Također djecu nije potrebno prezaštićivati, mogu im se “prepustiti” pojedini poslovi kao: pospremanje igračaka, uređenje sobe, pomoć u kućanskim poslovima. Za neke, unaprijed dogovorene poslove, mogu se i novčano nagraditi. Ali s novceme ne treba zarana pretjerivati, važnije je roditeljsko prihvaćanje, podrška i ljubav.

Mr. sc. Darko Sambol, MBA, prof. psihologije - mentor

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox