IGOR PURETA: Lider u beti

S obzirom da veliki broj lidera i općenito poslovnih ljudi koristi računala (siguran sam da znate i primjere onih kojima mailove, prezentacije, kratke dopise i sl. piše netko drugi ili, još gore, ne pišu ih uopće)  sva je prilika da koristite barem jedan od računalnih programa koji se još uvijek testira, odnosno, kako bi rekli informatičari, koji je u beta fazi razvoja.

To znači da program još nije završen, ali nam ga je proizvođač softvera dao na korištenje. To je jako dobra opcija za sve – klijenti besplatno koriste program i stječu znanje o njemu, a proizvođač dobiva dragocjene informacije o načinu korištenja i kvaliteti programa, koje im omogućuju da završeni program funkcionira još bolje i kvalitetnije,a uz to i široko tržište budućih klijenata.

Neke od najvećih softverskih organizacija, kao što su Google, Microsoft, a odnedavno i Apple, koriste beta fazu u razvoju svojeg softvera, . I jasno nam daju do znanja: smislili su inovativni proizvod i dali nam ga na besplatno korištenje. Također jasno navode da proizvod još ne funkcionira savršeno, ali funkcionira dobro ili čak vrlo dobro, te će se dodatno usavršavati putem.

Sad se već, vjerojatno, češete po glavi i mislite:„ Kakve veze imaju softverski programi u beti s vođenjem zaposlenika?“

Usmjerenost na rezultate

Prilično velike! Prisjetite se samo nekog od sastanaka na kojem ste raspravljali o strategiji važnoj za poduzeće, planovima za neko buduće razdoblje, uvođenju novog proizvoda ili provođenju marketinške kampanje. Odabrali ste radnu grupu, u koju ste uključili kolegice i kolege iz različitih odjela, sektora ili poslovnih jedinica. Željeli ste da svatko od njih da svoje mišljenje i pogled na problem koji se nalazi pred vama. To nije ništa čudno, tako radimo gotovo svi: netko iz financija je tu da bi se kvalitetnije sagledali troškovi, netko iz pravne službe kako bi sve bilo u skladu s pravilnicima poduzeća ili zakonom, i sl.

Iako je naša usmjerenost na rezultat sastanka velika, kako se sastanak razvija postaju vidljiva različita stajališta u odnosu na cilj, način na koji bi se trebalo doći do cilja, tko bi što trebao raditi, a uvijek je tu barem jedna osoba koja ima detaljna pitanja o dijelovima projekta o kojima se još nije niti počelo razgovarati. Takav sastanak teško može dovesti do rezultata, a pitanja o detaljima ili strah koji kod nekih uzrokuju mogući i nemogući problemi mogu toliko podići tenzije među članovima grupe, a stvorena kriza može zakomplicirati rad na projektu do te mjere da se od projekta često i odustane.

Beta način razmišljanja

Zar ne bi bilo jednostavnije, naročito u svjetlu kompleksnih izazova koje nam svakodnevni posao nudi, koristiti – beta način razmišljanja? Na taj način bi do izražaja došlo koliko je važna dugoročna vizija koju moramo osmisliti da bismo znali gdje želimo stići, što nam omogućuje brzo i jednostavno prilagođavanje situaciji oko nas,odnosno rješavanje svakodnevnih problema na konkretnoj razini.

Lider bi u takvom beta ili testnom vođenju mogao jednostavno priznati sebi i ostalima da ne zna sve i da, štoviše, ne mora znati sve unaprijed, već da mu je potrebna povratna informacija, kojom se korigiraju ionako maleni svakodnevni koraci kojima se kroči ka zadanom cilju. Povratne informacije trebaju stizati u velikim količinama, kako bi se što prije implementiralo novo razumijevanje problema i novi načini rješavanja istog.

Jednako tako kao što prima informacije i brzo implementira promjene nastale na temelju njih, lider treba biti spreman komunicirati koje su promjene nastale i kako se one reflektiraju na sustav. Razlog je vrlo jednostavan – svi koji sudjeluju trebaju biti upoznati da su promjene nastale i kako te nove promjene trebaju koristiti da bi došli do zajedničkog cilja.

Vizija

I lider i njegovi suradnici trebaju također biti svjesni da samo okvirno mogu unaprijed dogovoriti kakav će biti izgled projekta kad bude završen, odnosno kako će se do njega doći. Razlog tome je što detaljan plan projekata implicira da se od zacrtanih smjernica ne odustaje, makar svi vidjeli da je nešto (ili sve) pogrešno, što često vodi do njegovog neuspjeha.

Ovakva korporativna kultura podrazumijeva da je najvažnije imati viziju što želite postići svojim projektom, dok se sve ostalo rješava usput. Odbacite inzistiranje na detaljima kada razgovarate o cilju, prestanite se baviti dijagnozom i prognozom svih mogućih i nemogućih problema i pokušajte se izdići iznad čuvanja autoriteta i pozicija. Važno je samo doći do cilja (ili se preusmjeriti na neki drugi cilj, ako se to tijekom beta faze projekta pokaže potrebno) koji ste vidjeli usmjeravajući se na širu sliku onoga što se želi ostvariti. Potičite komunikaciju, davanje ideja i povratnih informacija, kako biste stalno testirali to što radite, ali i kako biste stalno napredovali!

Jeste li spremni uroniti u beta fazu?

 

 

 

Igor Pureta
www.igorpureta.com

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox