U nedavnom članku, u kojem sam pisao koliko je vizija važna i za osobni razvoj pojedinca i za organizaciju, pri samom kraju napomenuo sam i da sama vizija nije dovoljna, već je potrebna strategija ostvarenja vizije te određene kompetencije koje nam omogućuju da viziju i ispunimo. Iako vjerujem da većina nas zna koje su to kompetencije, vrijedi ih se još jednom prisjetiti!
1. Organiziranost
Jedan od najvećih izazova dok obavljamo posao, ali i u čitavom životu, je baviti se stvarima koje su nužne da vizija bude ostvarena. Da bismo bili sigurni kako ćemo ostati na stazi koja nas vodi k ispunjenu cilja, nužno je zamisliti što je moguće više koraka koji nas vode tom stazom pri čemu svaki korak rješava jedan problem. Sasvim je uobičajeno da se prvo dosjetimo malih koraka, pa ih je svakako važno zabilježiti. Zatim zastanite i razmislite koji su vaši veliki koraci, jer oni su orijentiri ne samo vama već i onima uz vas i oko vas, koji vas slijede i podržavaju.
Da biste mogli imati širu sliku, odnosno pregled nad svime što vam je potrebno te kako biste se držali staze do ispunjenja vaših snova, za svaki veliki korak odnosno aktivnost načinite posebnu listu. Pokušajte raspored sastaviti tako da u svakom tromjesečju bude jedan velik korak. To razdoblje razdjelite na tjedne i dnevne liste koraka te označite i vrijeme koje vam je potrebno za njihovo izvršenje. Kako će vrijeme prolaziti tako će vaše liste biti sve realnije.
2. Mjerljivost
Mjerenje i kontrola napretka važni su kako bi se održala motivacija za daljnji rad i dodatno ojačao fokus na preostale zadatke. Za izradu listi možete se koristiti običnom bilježnicom ili, ako vam je tako lakše, nekim softverskim programom, u kojima ćete imati potpuni pregled nad onim što ste učinili (Bravo!), kao i nad onim što tek trebate napraviti.
Bez obzira koji će biti vaš izbor kontrole napretka, važno je da se pridržavate postupka kojim ćete kontrolirati svoj rad: kad ćete bilježiti napredak i završene korake te kako ćete provjeravati jesu li sljedeći koraci u skladu sa saznanjima koje ste stekli u proteklom razdoblju. Ova prilagodba, ako je potrebna (a ponekad je zaista potrebna, nemojte već na početku misliti da sve znate J), može vam značajno olakšati vaše putovanje!
Vjerojatno najvažnija lekcija u ovom dijelu jest naučiti se koncentrirati na jedan zadatak tijekom određenog razdoblja. Zanemarite priče onih koji tvrde da je moguće, istovremeno i jednako kvalitetno, razgovarati s nekim, pregledavati poštu na računalu, tipkati sms poruku na telefonu i grimasama davati znak nekome u prolazu – najbolje obavljeni zadaci su oni na koje smo se usredotočili i isključili iz okoline. Postoji mnogo načina kako da to naučite – jedna od njih je i tzv. metoda rajčice o kojoj ću pisati neki drugi put.
3. Suradnja i odgovornost
Put do zvijezda, pa tako i do ostvarenja vlastitih snova, je posut trnjem (kaže stara latinska) i teško ga i pravi lider može proći bez ičije pomoći. Stoga je jako važno osigurati si potporu osoba u koje imate povjerenje i koji imaju znanje kojim će vam pomoći na vašem putu. Izaberite nekog tko je zaista zainteresiran za uspjeh vaših strategija i, u konačnici, vizije, tko će vam iskreno davati važne povratne informacije i dosljedno odbijati sva vaša opravdanja. Dogovorite se na koji način će vas ohrabrivati, držati vam ritam i usmjeravati vas kako biste dali sve od sebe.
Kako bi ste pokazali svoju odgovornost prema okolini i društvu u kojem djelujete, ponudite toj osobi pomoć, kako bi njena strategija za dosizanje njene vizije bila jednako dobra kao i vaša, i kako bi od vas dobivala podršku kad zapne u svojim nastojanjima. To može biti vaš životni partner ili neka druga osoba kojoj ćete pomoći stvoriti vlastitu strategiju i biti pratitelj na putu ostvarenja njenih snova.
4. Motiviranost
Ponekad se čini da će već sama početna zanesenost zbog predstojećeg puta prema ostvarenju vizije biti dovoljna motivacija za pridržavanje plana. Ipak, važno je postaviti, odnosno dogovoriti sam sa sobom i nagrade za ostvarenje pojedinih koraka, odnosno čitavog puta.
To naravno može biti i obećanje da ćete se dobro osjećati prilikom ostvarenja nekog koraka, a može biti i neka sasvim ekstrinzična motivacija, odnosno materijalna nagrada. Koju god vrstu motivacije izaberete, budite sigurni da je dovoljno motivirajuća da napravite sljedeći korak. Nagraditi sebe za postignuće određenih ciljeva je puno učinkovitije nego kažnjavanje radi vremenskog zaostatka ili podbačaja u nekom od dijelova zadatka. Važno je znati da je motivacja najosjetljivija, odnosno najlakše pada kada dolazak do cilja dulje traje i zato je jako važno unaprijed pripremiti dobru strategiju za njeno održavanje, kao što je ova, prethodno opisana.
Ova jednostavna strategija, sa samo četiri uključene kompetencije, pomoći će vam ostati na putu izvršenja vaše vizije iz snova u realnost. Putovanje nije nikad lagano, no zadovoljstvo dolaska na cilj je, kao što kažu mnogi mudri i uspješni ljudi, neprocjenjivo! Krenite sad i sretan vam put!
Igor Pureta
www.igorpureta.com