Tvrtke koje ulažu u svoje ljude i koje su izuzetno sposobne na 22 ključna područja ljudskih potencijala, redovito ostvaruju bolje financijske rezultate od onih koje su manje sposobne. Na nekoliko područja radilo se o do 3,5 puta većim prihodima i čak 2,1 puta većoj prosječnoj marži profita.
Boston Consulting Group (BCG) objavio je u srpnju izvještaj koji se temelji na anketama, provedenima na uzorku od 4288 direktora, vodećih tvrtki i ljudskih potencijala u 102 zemlje. BCG je pronašao pozitivan odnos između sposobnosti i uspješnosti, u 21 od ukupno 22 ispitivana područja ljudskih potencijala. Jasno je da su ovo teška vremena za izvršne direktore, direktore i management u tvrtkama. Vidimo tržište u punom razvoju: internacionalizacija, pristupanje Europskoj uniji, veća konkurentnost, kraći vijek trajanja proizvoda i usluga, marketing kao novo zanimanje, manja potrošnja, ali istovremeno i veća očekivanja kupaca u smislu kvalitete, odnos poslodavac – djelatnik je pod pritiskom, itd. Da, puno tvrtki morat će rezati troškove, a hrvatske tvrtke moraju više nego ikad gledati ljudski kapital, kao imovinu u koju se isplati stalno ulagati. Ovo istraživanje daje uvjerljiv razlog da ostanemo predani ulaganju u ljude. Tvrtke koje ulažu i koje se ističu u politici ljudskih potencijala, imaju puno bolje financijske rezultate.
Glavni rezultati
Ovaj grafikon prikazuje ekonomsku uspješnost tvrtki koje stavljaju naglasak na ljudske potencijale, tijekom desetogodiš- njeg razdoblja, u usporedbi s tvrtkama koje su manje orijentirane na ljudske potencijale. Rezultati ističu činjenicu da je upravljanje ljudskim potencijalima (ili ljudima) holistički proces. S obzirom da su utjecaji, 22 područja vezana za ljudske potencijale, povezani, važno je isticati se na svim područjima, a ne samo na jednom od njih. (PS/SŠ)
Naslov članka: Bolji rezultati i profit zahvaljujući odličnoj politici ljudskih potencijala
Autor: John Lodder
Izvor: Poslovni savjetnik br.95, str.18-19