„75% izvršnih direktora misli da spada u grupu 25% najboljih managera“, ovaj citat profesora Manfreda Kets de Vriesa (Insead, Francuska), stručnjaka za disfunkcionalno ponašanje u top managementu, temelji se na njegovom iskustvu u obučavanju izvršnih direktora.
Jedno od najčešćih ponašanja u tom pogledu je narcizam. To, samo po sebi, nije nešto novo, ali istraživanje (Rijsenbilt, 2011.) daje čvrste dokaze o negativnim učincima narcizma u top managementu, na tvrtku.
Što je narcizam?
Riječ potiče od lijepog, ponosnog i bezosjećajnog Grka Narcisa koji je odbio ljubav nimfe. Boginja ljubavi Afrodita kaznila je Narcisa samoljubljem. Narcis se tada zaljubio u svoj odraz u vodi, ne znajući da je to njegov vlastiti odraz. U želji da dotakne lijepi odraz, naginjao se sve više i više, sve dok se nije utopio u vlastitom liku. Danas u psihologiji narcizam označava crtu ličnosti – samoljublje – koja uključuje niz karakternih crta kao što su taština, oholost, sebičnost, samopoštovanje, samopouzdanje, egoizam, dominantnost, ambicija i nedostatak empatije (DSM-IV – Dijagnostički i statistički priručnik za duševne bolesti). Narcisoidni pojedinci obično nemaju samopoštovanja i samopouzdanja, pa pokušavaju nadoknaditi te nedostatke prikazujući se važnijima od drugih i stalno traže potvrđivanje. To se zove narcisoidni paradoks. Kako bi se zaštitili od kritika drugih, narcisoidne osobe su sklone ignorirati osjećaje, riječi i ponašanje drugih i na taj način njeguju svoj vlastiti, nerazvijeni osjećaj empatije.
Utjecaj narcisoidnih izvršnih direktora
Izvršni direktori s prosječnom razinom narcizma vrlo su učinkoviti zbog svog sigurnog samopouzdanja; to čvrsto samopouzdanje osigurava prava i dobrobit drugih. Ti izvršni direktori su veliki vizionari s karizmom, koji mogu nadahnuti veliki broj sljedbenika. Oni nisu opsjednuti moći; oni koriste formalnu moć svojeg položaja na prikladan način, stvaraju pozitivnu kulturu te produktivnu i motiviranu radnu snagu. Izvršni direktori s visokom razinom narcizma mogu biti disfunkcionalni, opsjednuti moći, bez poštovanja tuđih prava i dobrobiti, mogu biti arogantni, sumnjičavi, pa čak i paranoični. Tretiraju ljudska bića kao predmete i potpuno su egocentrični, što je najvažniji pokazatelj manjkavog rukovođenja. Iskorištavaju formalnu moć na mnogo načina, stvaraju negativnu kulturu u tvrtki te neproduktivnu, nemotiviranu radnu snagu. Ti izvršni direktori imaju negativan utjecaj na rezultate tvrtke, a povrat od uložene imovine je u prosjeku niži za 11%. (PS/SŠ)
Naslov članka: Narcizam u top managementuAutor: John Lodder
Izvor: Poslovni savjetnik br.96, str. 20.-21.
Poslovni savjetnik pratite putem Facebook/LinkedIn/Twitter