U današnjim zahtjevnim i dinamičnim vremenima nije teško prepoznati se u izjavi: „Čovječe, kako mi je dan proletio“. Živimo brzo, a djelujemo još brže ili bi barem trebali ukoliko želimo biti uspješni u svom poslu, zadovoljni vlastitim napretkom i s optimističnim pogledom u budućnost.
Globalizacija je sveprisutna, tržišta se razvijaju ili niču nova jedno za drugim, proširuju se vidici, a zemljopisne granice ne predstavljaju baš nikakve barijere u poslovnom i profesionalnom svijetu.
Poslovna putovanja danas su nužnost, a sve više i običaj. Poslovni letovi su sve češći jer klijenti se sve više nalaze u Milanu, Rimu, Beču, Parizu, a nakon 1. srpnja 2013. i službenog ulaska Hrvatske u europsko društvo – potreba za brzim i praktičnim letovima postat će još veća.
Trend putovanja privatnim avionima u svijetu je odavno prihvaćen jer se menadžeri uspješnih kompanija i korporacija prilikom poslovnih putovanja mudro pitaju kako postići najbolji omjer uloženog vremena, truda i novca, odn. kako negdje „odletiti“ brzo, obaviti što treba i pritom u najmanjoj mogućoj mjeri izgubiti vrijeme na stvari koje čovjeka opterećuju i odvraćaju mu pozornost. Kako izbjeći gužve u zračnim lukama? Kako eliminirati suvišne troškove? Kako osigurati udobnost prilikom letenja, opustiti klijenta, personalizirati let prema njegovim željama i potrebama?
Kako učiniti da poslovni letovi budu toliko jednostavni da poslati nekoga avionom u Pariz ili Milano, bude skoro pa ekvivalent vožnje limuzinom iz npr. Zagreba u Rijeku?
Lako. Privatni i poslovni letovi maksimalno pojednostavljuju realizaciju poslovnih putovanja te su nerijetko prvi izbor onih poslovnjaka kojima je najvažnija brzina, udobnost te praktičnost ispred svega. Još jednom naglašavam kako je svijet vrlo brzo spoznao sve prednosti koje ova usluga donosi. Često spominjem primjer jedne od najznačajnijih svjetskih aviokompanija Lufthanse, koja u svojoj ponudi također nudi uslugu privatnih i poslovnih letova. Lufthansa je prije nekoliko godina provela istraživanje koje je pokazalo da se čak 50 posto korisnika vraća upravo toj usluzi. Istom zaključku vodi i statistika naše kompanije.
Gdje leži ključ jednostavnosti privatnih poslovnih letova?
Kao prvo, moguće ih je dogovoriti u veoma kratkom roku, a kompletnu uslugu prilagoditi potrebama i osobnosti klijenta. Nakon što nas klijent kontaktira avion, ako je slobodan, može biti spreman za manje od dva sata, a kada klijent kroči nogom u zračnu luku – za svega 10 minuta već može biti u zraku. Kao drugo, prilikom dolaska na aerodrom klijent ne mora brinuti o beskrajnim čekanjima na avion i check-in. Ovaj tip usluge dozvoljava prolazak kroz izdvojeni, nerijetko VIP, prolaz te je prilazak avionu maksimalno pojednostavljen.
Osim toga, manji mlazni zrakoplovi mogu poletiti i sletiti i na relativno kratke piste manjih aerodroma koji su najbliži krajnjoj destinaciji putnika, a takvih je u Europi jako velik broj.
Sve je to u redu – mislite si Vi – ali što je s cijenama?
Računica samo naizgled govori kako poslovni letovi unajmljenim mlažnjakom koštaju više od letova redovnim linijama. Ako se pogleda malo šira slika, lako je zaključiti kako privatan mlažnjak znači da nema presjedanja (koje je prilično često u redovnoj avionskim linijama), nema troškova za eventualne hotelske smještaje i dodatne dnevnice, a to znači da poslovni letovi privatnim mlažnjakom itekako mogu klijentu osigurati značajne uštede u vremenu putovanja i svim ostalim troškovima koji se vežu uz poslovna putovanja redovnim zračnim linijama, posebno ako se put oduži na više od jednog dana. Jednostavno rečeno – onima koji zbog posla puno putuju, ovakva usluga pokazuje se itekako isplativom.
U konačnici, kako bi ovaj tip usluge u potpunosti doživio svoj procvat, potrebno je „razbiti“ neke od najčešćih predrasuda o poslovnoj avijaciji.
Ponajviše zbog veličine, mnogi smatraju kako su poslovni mlažnjaci nesigurniji od velikih, putničkih aviona. Potpuno pogrešno. Poslovni mlažnjaci su po svim aspektima jednako sigurni kao i veliki putnički avioni jer imaju jednaku opremu, konstruirani su za jednake meteorološke uvjete i podložni su jednakim pravilima u propisima u zraku te certificirani pod istim uvjetima. U pogledu performansi i letnih mogućnosti su u nekim slučajevima čak i nadmoćniji u odnosu na velike putničke zrakoplove. To je kao da uspoređujemo limuzinu i autobus.
No je li ta posada dovoljno osposobljena? Naravno. Na primjeru kompanije Jung Sky poslovnim mlažnjacima upravlja dvočlana posada (kapetan i kopilot), koji prolaze školovanja i sve ostale zrakoplovne treninge koji su potrebni u putničkoj avijaciji. Zbog izuzetne zahtjevnosti letnih operacija (leti se na mnogo različitih destinacija i zahtjevno smještenih aerodroma) poslovna avijacija traži izuzetno iskusne i vrhunski uvježbane pilote.
Nije nevažno spomenuti i da unatoč tome što zbog svojih manjih dimenzija mnogima izgledaju podložniji lošim vremenskim uvjetima, to ni u kojem slučaju nije točno. Oni su konstruirani tako da bez ikakvih poteškoća savladavaju sve meteorološke utjecaje tijekom polijetanja, slijetanja i leta, do razine koja je općenito prihvatljiva u današnjoj civilnoj avijaciji.
Ukoliko ste u pročitanom tekstu prepoznali situacije iz vlastitog života i poslovne svakidašnjice, te ste uvidjeli sve prednosti koje privatni i poslovni letovi mogu ponuditi usudite se i upoznajte drugu stranu letenja. Postanite gospodarom najskupljeg segmenta poslovanja – vremena. Vjerujte, bit ćete oduševljeni koliko je putovanje poslovnim mlažnjakom sigurno, jednostavno, brzo i pristupačno!
Autor: Capt. Krešimir Jung, direktor tvrtke Jung Sky