Brzina u kojoj poslujemo ne ostavlja nam mnogo vremena za neobavezne kave, tijekom kojih ćemo prenositi znanje i opušteno čavrljati. Zbog toga se među malim poduzetnicima sve više nameće pitanje mogu li i oni naplaćivati svoje savjete?
Kada te drugi puta pozovu na kavu samo da bi od tebe saznali 10000 korisnih informacija, dogovori da ti plate minimalnih 100-200 kuna za sat vremena konzaltinga!, čula sam nedavno savjet jedne kolegice drugoj. Jesmo li u Hrvatskoj doista stigli na razinu kada ćemo prijenos informacija početi - naplaćivati? Konzultanti to već rade godinama. Ipak, oni su veliki igrači, koji rade sa velikim igračima.
Što smiju, a što ne mali, no stručni poduzetnici i imaju li i oni pravo naplatiti korisne informacije koje su prenijeli? Po nekima, itekako, po drugima nema šanse. U 20 godina poduzetništva nisam uspio doći na razinu da nekome unaprijed kažem da mi plati poslovno savjetovanje, rekao mi je jedan uspješni građevinski poduzetnik.
S druge strane, ima i onih koji misle da su konzalting-kave zlatna koka, koja nese jaja...
-zašto bismo nekome samo tako otkrili važne informacije, za koje smo se mučili radeći godinama, čitajući knjige i surfajući internetom?
-vrijeme je novac i ne vrijedi ga gubiti na savjetovanje onih s kojima nikad nećemo ni započeti posao i zbog toga znanje treba odmah naplatiti
-zašto ne bismo unaprijed rekli: moje se savjetovanje plaća, pa onda lako pijemo kavu svakoga dana
Istina je da bismo znanje trebali znati cijeniti i uredno ga platiti, pri pošteno obavljenom poslu. Međutim, naplaćivati razmjenu informacija pri domjencima, eventima, kava i sličnim okupljanjima, poništilo bi 50 godina razvoja ljudsko-poslovnih odnosa. Krenemo li tim putem pa poput odvjetnika (kojima smo već platili za neki nedavni posao) počnemo govoriti: "Moj je sat 190 eura. Kada uplatiš sve ću ti fino objasniti uz kavicu... ", izgubit ćemo pola zainteresiranih klijenata, a definitivno i korisne informacije koje bi nam ti klijenti prenijeli - besplatno.