MIA ŽILAVEC: Formula za uspjeh: Imitacija ili inovacija?

 

Znate li da je prva video igra bila Atari, prvi internet pretraživač nalik na današnje - Mosaic, prva kreditna kartica - Diners? Oni su ti koji su izašli sa stvarnim inovacijama, a ipak danas nijedan od njih nije vodeći u svom području.

Ono što stvarnim inovatorima otežava posao jest činjenica da moraju educirati tržište i uvjeriti ga u prednosti korištenja tog nečeg potpuno novog – što je najčešće proces koji traje i košta. Koliko je Dinersu trebalo za uvjeriti trgovce da prihvate kartice kao način plaćanja i uz to plate % za uslugu, i koliko im je trebalo da uvjere potrošače da koriste plastiku umjesto gotovine? Kada su oni utrli put, Mastercardu  i Visi (koja je danas lider) posao je bio puno lakši. Put (dobrih) imitatora brži je i profitabilniji te, u pravilu, manje rizičan.

'Dobri imitatori'

Dobra imitacija nikad nije copy-paste postojećeg. Bolja cijena, šira ili prikladnija distribucija, jača i bolja komunikacija – svako od tih područja može biti baš taj razlikovni element kojim ćemo oteti vodeću poziciju inicijalnom autoru. I nijedan od njih nije loša taktika (osim što je imati cijenu kao jedini faktor diferencijacije uvijek riskantno i teško dugoročno održivo). Ali ako razmišljam kao 'dobar' marketar, radije prvi način za razlikovati se od konkurencije tražim u poboljšanju proizvoda i usluge, na način da bolje / jednostavnije / brže... zadovoljava potrebe mog ciljnog kupca. Pa onda sve ostalo.

Jedan od 'domaćih' primjera takvog pristupa je upgrade 3D stolnog pisača koji je upravo izašao na tržište pod nazivom MendelMaxPRO. Je li to prvi 3D printer na svijetu? Nije. Ali dečki su uzeli postojeći proizvod, pronašli bolne točke za korisnika – greške u dizajnu i nedostatak podrške – ispravili ih i ponudili tržištu bolje rješenje. Što će tržište reći tek ćemo vidjeti, ali s obzirom da ovaj projekt dobro poznam jer sam s timom koji stoji iza njega radila, predviđam im svijetlu budućnost.

Svijetu su potrebni inovatori!

Svakako! Oni koji izlaze s idejama nikad viđenog ni pomišljenog, heretičnog, kontroverznog. Ali i oni koji svoja otkrića baziraju na prethodno obavljenom radu nekog drugog (M.Curie je krenula sa svojim eksperimentima slijedeći Becquerelovo otkriće da uranij emitira zračenje; A.G.Bellu je za izum telefona pomoglo postojanje telegrafa koji je 'izmislio' S.Morse, a koji je svoje otkriće isto tako bazirao na radu nekoliko drugih znanstvenika... )

Naše ime ne mora nužno biti zabilježeno u povijesti  (čak ni Wikipediji J) kao dokaz da smo inovatori. Dok god donosimo nešto novo i bolje, i činimo nečiji život, privatni ili poslovni, barem malo kvalitetnijim – uspješno inoviramo. (PS/LP)

 

Mia Žilavec

Poslovni savjetnik pratite putem Facebook/LinkedIn/Twitter

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox