MIA ŽILAVEC: Razmišljati van okvira ili "outside the box"

Kada dugo radimo unutar istog područja, često razvijemo tzv. "tunnel vision" – vidimo samo ono što je usko vezano uz to područje, razmišljamo u okvirima unutar kojih jesmo. Je li to loše?

 

Možemo, naravno, funkcionirati relativno dobro unutar tog ograničenog područja. Možemo kontinuirano proizvoditi dobre rezultate. Ali velika je vjerojatnost da ćemo, iz dana u dan, iz godine u godinu, proizvoditi manje-više isto. Kreativnost će nam se smanjiti, dobre prilike oko nas proći će nezamijećene. Možda ćemo vidjeti nešto što je napravila konkurencija i pomisliti: "Vau, zašto se ja toga nisam sjetio/sjetila?!". Razmišljati van okvira nije super lako; ne možeš sjesti i reći: "E sad ću promijeniti način na koji razmišljam, sad ću smisliti nešto posve novo". Ali postoje načini na koje možeš pomoći sam sebi izbjeći "tunnel vision".

Jednostavan, brz i vrlo lako primjenjiv način je da razgovaramo s nekim tko radi van našeg područja – u drugom odjelu, drugoj industriji, drugom gradu... Takva osoba može dati svježi pogled, drukčije razmišljanje o stvarima koje su nama jako dobro poznate, reći nešto što nam samima nikad ne bi palo na pamet. Nekad ćemo to moći iskoristiti, nekad ne.

Dugoročniji i trajniji način kako možemo sebi omogućiti razmišljanje "outside the box" je taj da se otvorimo različitim iskustvima. Radimo nešto novo. Isprobamo nešto što nikada nismo. Slušamo ljude kada nam pričaju o stvarima o kojima ništa ne znamo. Tokom procesa, desit će se trenutak kada ćemo čuti nešto što, iako možda nema direktne veze s tim što radimo, možemo primjeniti u svom području i ostvariti pozitivne rezultate. Vidjet ćemo nove mogućnosti, kao da smo dobili novi par očiju.

Kakva je praksa?

Imamo puno primjera velikih otkrića i inovacija koje su stvorili ljudi povezujući stvari iz različitih, često nepovezanih, područja. Realtivno poznati primjer su braća Wright, čija je inspiracija za konstrukciju aviona proizašla iz njihovog znanja i iskustva s biciklima (čime su se profesionalno bavili) i iz svijeta ptica.

Jedan drugi primjer je manje poznat, a vezan je uz Williama Le Baron Jenneyja, američkog arhitekta i inženjera, poznatog po tome što je konstruirao prvi neboder (zgrada Home Insurance u Chicagu). To je 1884. bila prva građevina rađena s metalnim okvirima. Jenney je koristio metalne stupove i grede umjesto kamena i cigli, čime je smanjio težinu građevine i time omogućio konstrukciju viših struktura. Dakle, priča o njegovoj inspiraciji ide ovako: jednog je dana došao kući ranije i iznenadio suprugu koja je u tom trenutku čitala knjigu. Odložila je knjigu na vrh kaveza za ptice i pojurila mu u susret. Jenney je, zamijetivši što je napravila, otišao do kaveza, podignuo knjigu pa ju ponovno ispustio na kavez 2-3 puta. Uzviknuo je: "To funkcionira! Ako ovaj mali kavez može izdržati težinu ove teške knjige, zašto ne bi željezni ili čelični kavez mogao biti kostur za cijelu zgradu?!".

Kavez za ptice kao inspiracija za neboder. Bicikl kao inspiracija za avion. Tko bi to pomislio? Samo onaj tko drži oči i uši kontinuirano otvorenima, tko vjeruje da se baš svugdje može naći inspiracija, spremno izlazi iz svojih okvira i otvorenog uma istražuje svijet oko sebe. Izađite, istražujte, iskušavajte. Nemojte ostati zatvoreni u svojim kutijama.

 

Ako ste mala firma koja nema svoj vlastiti marketing odjel, za vas je svakako optimalna opcija suradnja s vanjskim marketing partnerom. Dobit ćete stručnjaka s obimnim znanjem i iskustvom koje možete koristiti kada vam i koliko treba. Umjesto da zapošljavate marketing osobu, pri čemu ćete se zbog troška možda morati zadovoljiti s još nedovoljno iskusnom osobom te snositi troškove ne samo plaće već i davanja, ureda i opreme, godišnjih i bolovanja, vanjskom partneru platit ćete samo sate koje zaista odradi za vas.

"Virtualni suradnik" – Mia Žilavec

Mia Žilavec je iskusna menadžerica s više od 15 godina radnog iskustva u nizu hrvatskih i multinacionalnih kompanija na području Hrvatske i tržišta Adria regije, poput uglednih kompanija kao što su Nestle, Zagrebačka pivovara, Reckitt Benckiser i Metro Cash & Carry Croatia. Zaslužna je za osmišljavanje i razvoj brojnih marketinških strategija te implementaciju niza marketinških kampanja, s potvrđenim rezultatima u rastu prodaje i profita. Iskustvo koje je gradila radeći za velike kompanije, sada koristi u radu s malim i srednje velikim tvrtkama koje su suočene s nedostatkom internih marketing ekspertiza, kvalitetnog proizvoda ili usluge koje kupci nisu prepoznali, nedovoljno učinkovitim investicijama u marketing aktivnosti; tvrtkama koje ne znaju kreirati marketing strategiju koja će im osigurati da na tržištu realiziraju svoj maksimalni potencijal . Na www.virtualni-suradnik.hr, osim detaljne prezentacije marketing podrške koju pruža, Mia stavlja i sadržaje koje smatra korisnima za male tvrtke.

 

Poslovni savjetnik pratite putem Facebook/LinkedIn/Twitter

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox