Kad pričam s klijentom o Content marketingu, razgovaramo i o pravilima ponašanja na društvenim mrežama odnosno bilo kojem obliku interaktivnog marketinga, pa obavezno naglašavam kako (ne) reagirati na negativne komentare. Ako uđete u bilo koji medij koji podržava dijalog, neminovno je, pa da ste i najpametniji, najbolji, nakompetentniji, naj, naj, naj na svijetu, neće vas uvijek svi tapšati po ramenu i pjevati hvalospjeve. Ljudi imaju drugačija mišljenja – i to je u redu. Kupci nekad nisu zadovoljni kupljenim proizvodom ili uslugom – vi ste taj koji to mora popraviti. Postoji niz legitimnih razloga zašto će negativan komentar biti napisan, i dobro je da bude. Razmjena mišljenja gradi naše znanje. Prigovori kupaca omogućavaju nam da usavršimo svoju ponudu. Međutim, postoji jedan tip komentara koji nije ni na koji način konstruktivan, koji ništa ne gradi, ništa ne poboljšava, a autori takvih komentara imaju i svoj naziv: Trolovi.
Iako internet OBOŽAVAM, ipak na momente imam poriv ustrijeliti one koji su izmislili forume, društvene mreže, ili na bilo koji drugi način dali prostor za javno izražavanje trolovima. Zašto netko ne izmisli mehanizam koji će internet trola identificirati i automatski mu prekinuti internet vezu? (Ovo je vapaj IT genijalcima tamo vani da se pozabave ovom idejom!)
Ne volim kritičare koji pljuju po mišljenjima drugih bez argumenata i alternativnih prijedloga. Frustriraju me rečenice koje svakom rječju demonstriraju ograničenost uma njihova autora. Iritiraju me individue koje ne poštuju mišljenja i životne izbore drugih jer se razlikuju od njihovih.
I tako me, svako malo, iznervira i razljuti neki trol, koji nezadovoljstvo vlastitim životom i nespremnošću da nad njime preuzme kontrolu, pljuje po svemu i svačemu, a odgovornost za rješavanje vlastitih problema prebacuje na nekog drugog (obitelj? društvo? državu? Boga?...). Pa se mičem od laptopa da ne bih u žaru negativnih emocija koje je trol u meni izazvao, reagirala na neprimjeran način, kakav svojim klijentima uvijek naglašavam kao 'no-no'.
A kad mi ljutnja splasne, bude mi ih žao. Voditi život kojim si nesretan, iz dana u dan kukati i plakati nad svojom nesretnom sudbinom i biti izjedan zavišću jer je nekom drugom bolje, i istovremeno biti nemoćan učiniti išta za sebe – to je zapravo tužno, zar ne?
Ako ste kliknuli na prvi spomen trola gore i pročitali Wiki definiciju tog fenomena, onda ste vjerojatno vidjeli i savjet kako na trolove reagirati. Ako niste, evo što Wiki kaže:
Poslovni savjetnik pratite putem Facebook/LinkedIn/Twitter