NEDIM ŠABIĆ: Utjecaj hrvatskih blogera

Nakon što smo svjedočili revolucijama koje su organizirane preko Twittera (najpoznatijeg mikroblogging servisa na svijetu) i nakon što smo uvidjeli da pojedinci kao Julian Assange mogu napraviti kvalitetne promjene u društvu, počeli smo konačno i na internetu uočavati tzv. „opinionmakere“ tj. ljude koji kreiraju ili znatno utječu na mišljenje drugih. To su uglavnom utjecajni blogeri, koje mnogi čitaju redovno i sa zadovoljstvom prate svaki njih korak – jer ih to zanima!

U svijetu imamo primjer jako mnogo bloggera koji žive za svoj blog i od svog bloga. JednA od najrazvijenijh zemalja po pitanju blogosfere je Njemačka, a najpoznatiji njemački blogger je Robert Bašić (porijeklom iz Zagreba). Njegov blog www.basicthinking.de je poznat skoro svakom drugom bloggeru u Njemačkoj i njegovi članci postižu čitanost o kojoj neki mediji mogu samo sanjati.

Stvari nisu mnogo drugačije u Hrvatskoj, gdje jedan članak poznatog blogera Marka Rakara (poznatog  kao „mrak“) može ruinirati imidž jedne ustanove. Poznato je da je Mrak objavio članak na svom blogu www.mrak.org o jednom zagrebačkom restoranu koji je na dobrom glasu, a u kojem opisuje svoje negativno iskustvo s tim restoranom. Njegov članak je Google bolje pozicionirao od službene web stranice tog restorana te kroz svoje socijalne mreže definitivno utjecao na imidž tog restorana. Da li je slučajnost ili ne, nije poznato – ali restoran je nedugo nakon toga zatvoren.

Trenutno od bloganja u Hrvatskoj ne živi mnogo ljudi, ali im blog služi kao magnet za poslovne kontakte iz kojih izrastaju jako kreativni i produktivni projekti. Da su odavno blogeri utjecajni na domaćoj sceni pokazuje i to da hosting gigant Avalon.hr nudi besplatan hosting poznatim blogerima. A odnedavno se pojavljuju nagradne igre na internetu u kojima mogu sudjelovati samo blogeri. Tako je nedavno popularni turistički portal Hrvatska Apartmani organizirao nagradnu igru, gdje su blogeri na svom blogu trebali napisati konstruktivnu kritiku za njihov portal.

Poznati blogeri se između sebe jako dobro poznaju i često organiziraju  susrete na tzv. TweetUP-ovima, koje organizuju kako ime već kaže – preko Twittera. Oni često imaju jako mnogo prijatelja na Facebooku-u, a između sebe gaje jedan zdrav i kvalitetan odnos, iako se stalno natječu i uspoređuju po raznim kriterijima.

U nekim zemljama EU već se odavno vodi rasprava o tome je li društveno prihvatljivo da se prostor u člancima blogera može iznajmljivati u promotivne svrhe. Trenutno prevladava mišljenje da pored istaknute oznake da se radi o promotivnom članku – to nije dovoljno. Na veliko iznenađenje mnoge korporacije su shvatile da blogere ne mogu kupiti i da „nemaju svoju cijenu“. Odnosno da ne žele ni pod kojim uslovom dopustiti takve korake i da njihova sloboda mišljenja zaista postoji te da se može oduprijeti svakom vidu komercijalizacije koji znatno utječe na sadržajni dio bloga.

Većina blogera odlično živi od posredničke prodaje artikala koje prethodno pohvale u svojim blogovima pa tako preporuka od srca završi kao novčana nagrada u džepu. Nažalost tzv. affiliate programi u Hrvatskoj još nisu zaživjeli, no to je pitanje samo vremena.

Međutim, jasno je da hrvatska blogosfera ima već sada veliki utjecaj na internet korisnike u Hrvatskoj te da broj ozbiljnih bloggera svake godine znatno raste. Također, primjetno je segmentiranje tj. da se blogeri specijaliziraju da pišu samo o temama o kojima imaju mnogo reći. Na taj način prate svakako trendove u industriji, a također stvaraju od svog imena i prezimena brand.

Ono što otežava put mladih blogera je manjak samopouzdanja, kao i nedostatak ustrajnost. Kao i u životu, kontakti se teže grade kada odselite u neki novi grad, ali s vremenom se broj poznanstava širi. A ako ste društveni, uskoro ćete znati većinu susjeda, stanovnika kvarta pa možda i grada – u najmanju ruku one koji dijele vaše interese. Tako svaki blog jeste jedan pomoćnik u „traženju sebe“, kako u duhovnom, tako i u financijskom smislu.

 

 

Nedim Šabić
www.seo.ba

Twitter: twitter.com/neximuss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox