TANJA RUKAVINA: Što učiniti kada dođu inspektori rada?

BLOG

Prošli mjesec mi se obratio jedan klijent koji je kao odgovorna osoba u  tvrtki dobio uplatnicu za novčanu kaznu u iznosu od 7.000 Kn povodom inspekcijskog nadzora od prije dvije godine (!), jer tvrtka nije uručila jednom od radnika obračun plaće u zakonskom roku.

Klijent je bio iznenađen što je dobio navedenu kaznu čak dvije godine nakon inspekcijskog nadzora, te je i tvrtka dobila po istoj osnovi kaznu u iznosu od 61.000 Kn (!). Naravno, klijent je uložio žalbu Prekršajnom sudu jer je postojao objektivni razlog za neuručivanje navedenog obračuna plaće, s obzirom da je dotični radnik tijekom tog mjeseca bio na bolovanju, te mu je obračun plaće uručen osobno odmah po povratku s bolovanja.

Iz razgovora s nekim direktorima ljudskih resursa zaključila sam da gotovo svi poslodavci redovito predaju obračune plaće svojim radnicima, ali zaborave jedan bitan detalj – sačuvati kopiju obračuna plaće za svoju arhivu zajedno s potpisom radnika i datumom uručenja obračuna plaće. Ukoliko nemate dokaz da ste radniku uručili obračun plaće i to u zakonskom roku (najkasnije 15 dana od dana isplate plaće ili do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata plaće, ukoliko na dan dospjelosti ne isplatite plaću ili ju ne isplatite u cijelosti), prema Zakonu o radu napravili ste propust koji je određen kao najteži prekršaj, što povlači za sobom i najviše kazne. Bez potpisa radnika i datuma uručenja ne postoji drugi način da dokažete suprotno. Vjerujem da će vam ovaj primjer dovoljno alarmantno zazvoniti kako bi učinili sve da ne dođete u istu situaciju kao moj klijent s početka priče.

Kad smo već kod Zakona o radu, nevjerojatno je koliko sam već različitih tumačenja čula vezanih uz novi Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima („Narodne novine“, broj 66/2010).  Između ostalog, čula sam da su neki uveli praksu   da se, unatoč elektroničkoj evidenciji, radnik svaki dan mora potpisati na liste koje se vode kao evidencije rada. Ako pažljivije pročitate Zakon o radu i prethodno spomenuti Pravilnik, jedino što možete zaključiti je da apsolutno nigdje ne piše da se radnik mora svakodnevno potpisati na navedenim evidencijama. Čak i kada dođu inspektori rada, dovoljno je ako evidenciju vodite u elektronskom obliku, te istu ispišete i ovjerite pečatom i potpisom odgovorne osobe ili osobe zadužene za vođenje evidencije. Vjerujem da će vam ovaj savjet uvelike olakšati svakodnevno poslovanje.

 

Korisni savjeti:

- Bez obzira na mogućnost elektronskog vođenja evidencije rada, važno je da vaš radnik potpiše na kraju mjeseca pregled svih svojih odrađenih sati koje ste pratili i na temelju kojih ćete mu obračunati plaću, jer na taj način potpisuje da je obračun točan i da je suglasan s istim. Zašto? Primjerice: radnik može kasnije u inspekcijskom nadzoru ili nakon  odlaska iz poduzeća neistinito tvrditi da je bilo prekovremenih sati, a vi ih niste obračunali.

- Obračune plaće (isplatne listiće) predajte radnicima na potpis i tu kopiju sačuvajte zajedno s datumom potpisa u vašoj evidenciji, kao dokaz uručenja.

- Posjete li vas inspektori rada, a vaša evidencija rada nije ažurna ne vašom krivicom (primjerice: radnik vam se nije javio dva dana uzastopce), preduhitrite takvu situaciju na način da napravite zapisnik s barem jednim prisutnim radnikom i voditeljem, a imate li knjigu ulazne pošte, uvedite taj zapisnik pod urudžbeni broj.

 

Tanja Rukavina, MSc je direktorica tvrtke ABAK USLUGE d.o.o. s dugogodišnjim iskustvom u međunarodnim i domaćim tvrtkama na poslovima računovodstva i financija (više na www.abakusluge.hr). Kontakt i upite možete poslati na mail: T.Rukavina@abakusluge.hr

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox