VELIMIR SRIĆA: Kako napredovati u hijerarhiji?

Od dana kad se zaposlimo pa do dana kad odlazimo u mirovinu, jedan od motiva koji nas najjače inspirira na svakodnevne radne napore i mukotrpno ulaganje energije u posao jest nada da ćemo napredovati, postajati važniji za organizaciju i obavljati odgovornije zadatke, jednom riječju da ćemo biti unaprijeđeni. Penjanje hijerarhijom zanimljiv je proces koji bi svaki šef (ili potencijalni šef) morao detaljnije upoznati.
Ludwigu XIV pripisuje se izreka: „Kad nekoga promovirate, dobili ste sto nezadovoljnika i jednog nezahvalnika.“ Noviji aforizam poučava vođu da mora biti pristojan i korektan prema ljudima pokraj kojih se penje stepenicama organizacijske hijerarhije, jer će kraj svih njih morati opet proći kad bude padao. Jack Welch je tvrdio da su hijerarhije suštinski pogrešne iz jednostavnog razloga: glavom si okrenut šefu, a stražnjicom klijentu. Dakle, želiš li se svidjeti nadređenome, nećeš biti motiviran da se istodobno svidiš klijentu. Sun Tzu nudi daleko suptilniji komentar o krutosti organizacijskih struktura kad kaže: Unutarnje stanje bezobličnog je nedokučivo, dočim je kod onih koji su usvojili specifične forme očito. Nedokučiv pobjeđuje, predvidljiv gubi.“ Koliko puta ste se čudili nekompetentnim ljudima na visokim pozicijama u poduzećima, upravi, športskim organizacijama ili političkim strankama? Kako su se uopće popeli tako visoko? Moj poznanik kaže da bi Hrvatska bila zemlja iz bajke kad bi preko noći sve nesposobne na pozicijama zamijenili sposobni. Pitate li ga gdje pronaći te sposobne, on će lakonski reći: „Bilo gdje u hijerarhiji. Najgore smeće je uvijek na vrhu!“
Kako vi birate osobu koju ćete unaprijediti?
Uobičajena pogreška zbog koje u zrelo doba razvoja velikih sustava na većini rukovode- ćih mjesta sjede nekompetentni ljudi naziva se Peterovim principom (Peter’s Principle). Osoba na poziciji „1“ davala je dobre rezultate pa je unaprijeđena na poziciju „2“. Zbog dobrih rezultata napredovala je na položaj „3“ s kojeg se, opet na temelju rezultata, popela na poziciju „4“. Kako je bila i tamo dobra, unaprijeđena je na poziciju „5“. Na tom poslu više nije davala rezultate pa nije bilo razloga za napredovanje. Zato je na tom mjestu trajno ostala. Piterov princip uči nas sljedeće: u hijerarhijski organiziranim sustavima, ljude unapređuju tako dugo dok nisu dosegli razinu nekompetentnosti. Radiš li dobro, penješ se gore, kad više ne radiš dobro, na tom mjestu ostaneš, najvjerojatnije do mirovine. Kao šefovi, moramo se boriti protiv toga, jer ćemo izgraditi sustav nekompetentnih koji neće davati rezultate. Uzrok ove pogreške proizlazi iz uobičajene prakse i zablude: ljude se unapređuje zbog rezul tata, a ne zbog sposobnosti...(PS/SŠ)

Naslov članka: Kako napredovati u hijerarhiji?

Autor: prof.dr.sc. Velimir Srića

Izvor: Poslovni savjetnik br.98, str. 16. i 17. 

 

Poslovni savjetnik pratite putem Facebook/LinkedIn/Twitter 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox