Uprava Dalekovoda najodlučnije opovrgava da je bilo koji član uprave ikada djelovao zajednički s bilo kojom osobom radi preuzimanja kontrole nad Dalekovodom te nema nikakvih spoznaja da je to činila ijedna fizička i pravna osoba navedena u rješenju Hanfe, priopćeno je danas iz uprave Dalekovoda.
Priopćenje je reakcija na jučerašnje rješenje Hrvatske agencija za nadzor finacijskih usluga (Hanfa) koja je utvrdila da je za pet osoba i pet tvrtki nastala obveza objavljivanja ponude za preuzimanje Dalekovoda te im naložila da podnesu zahtjev za odobrenje objavljivanja ponude za preuzimanje, ponudu za preuzimanje i druge zakonom predviđene isprave.
Hanfa u tom rješenju navodi da je u travnju 2005. godine stjecanjem Dalekovodovih dionica prijeđen prag od 25 posto dionica s pravom glasa te da je tako nastala obveza objavljivanja ponude za preuzimanje za fizičke i pravne osobe za koje je utvrđeno da djeluju zajednički. Prema nalazu Hanfe, to su Luka Miličić, Tomislav Belamarić, Krešo Kraljević, Damir Skansi i Darko Tipurić, te tvrtke BMK i partneri, KLT i partneri, CTG, Credos i Telegra.
Miličić je predsjednik uprave Dalekovoda, Belamarić i Kraljević su članovi uprave, Skansi direktor, pomoćnik predsjednika uprave Dalekovoda d.d., a Tipurić profesor zagrebačkog Ekonomskog fakulteta.
Opovrgavaju zajedničko djelovanje
Članovi Uprave najodlučnije opovrgavaju da je bilo koji od njih ikad djelovao zajednički s bilo kojom osobom radi preuzimanja kontrole nad društvom. Uprava društva, također, nema nikakvih spoznaja da je to činila ijedna od fizičkih i pravnih osoba koje su navedene u rješenju. Posebno što one sveukupno raspolažu s manje od 11 posto dionica, pri čemu nijedna od spomenutih fizičkih osoba ne raspolaže s više od 0,8 posto dionica, ističu iz Uprave Dalekovoda.
Napominje se da Dalekovod ima više od osam tisuća dioničara od kojih nijedan pojedinačno ne raspolaže s više od 8 posto dionica.
U takvim uvjetima apsurdno je tvrditi da bilo koji dioničar ima kontrolu nad društvom, ističe se u priopćenju.
Iz Dalekovoda također odbacuju medijske 'insinuacije' o tajnim dogovorima i prikrivenim vlasnicima nazivajući ih "posve besmislenim i očito zlonamjernim". Kažu da je privatizacija društva provedena zakonito i transparentno još 1993. godine i da to potvrđuju nalazi svih mjerodavnih tijela, a da se nakon privatizacije broj dioničara povećao desetak puta što govori protiv navodne koncentracije vlasništva. Iz Dalekovoda najavljuju da će čim rješenje Hanfe bude službeno dostavljeno, poduzeti mjere zaštite svojih prava i interesa. Protiv rješenja Hanfe nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor podnošenjem tužbe upravnom sudu. (Hina/jk)
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL