Doba jeftine nafte je iza nas

Svijet svakog dana potroši 90 milijuna barela nafte, no u idućem desetljeću bit će pravi izazov premostiti jaz između potrebe za crnim zlatom i mogućnosti njegova iskorištavanja.

Vrijeme jeftine nafte je završeno, rekao je Fatih Birol, jedan od glavnih stručnjaka u Međunarodnoj agenciji za energijju (IEA). Potražnja za naftom stalno raste, a za dvadeset godina svijet će trebati 12 milijuna barela dnevno više. Polovicu od toga će trebati Kina, a ostatak Indija, objašnjava Birol.

Pitanje je samo do kada će ponuda moći ići u korak s potražnjom. Njemački stručnjak za geologiju i energetiku Wolfgang Blendinger smatra da se sadašnje stanje neće još dugo moći održati, piše dw.de.

Najveća količina nafte potječe iz klasičnih i bogatih naftnih polja spodručja između južnog Urala i Arapskog poluotoka, no stručnjaci smatraju da je kod većine tih polja vrhunac njihove iskoristivosti prijeđen. I agencija za energiju računa s time da će svake godine iz ovih izvora dolaziti po 3 posto manje nafte.

Ponuda svejedno raste i to podgrijana izvještajima o novim izvorima na Antarktiku ili na dubinama oceana kod brazilske obale. No, stručnjaci smatraju da se ne radi o ogromnim nalazištima. Puno više nafte nalazi se u uljnom pijesku i uljnom škriljavcu u Kanadi i SAD-u.  Takva nafta se naziva nekonvencionalnom i može se iskorištavati samo uz ogromnu potrošnju energije s ozbiljnim posljedicama za okoliš, a i to je privremeno rješenje.

Njemački stručnjak za geologiju i energetiku Wolfgang Blendinger zaključuje da nafta neće nestati preko noći, ali da će biti sve skuplja. Fatih Birol iz Agencije za energiju naglašava kako moramo promijeniti naše navike kad se radi o našoj mobilnosti. (jk)

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox