Mađarska priželjkuje međunarodni zajam u iznosu od 15 milijardi eura na rok od tri godine kako bi stabilizirala svoje gospodarstvo, okrivivši Međunarodni monetarni fond i Europsku uniju za otezanje pregovora, kazao je viši vladin dužnosnik.
Najzaduženija srednjoeuropska zemlja treba preventivni kredit kako bi obuzdala troškove zaduživanja i spriječila daljnje smanjenje kreditnog rejtinga, sniženog na razinu koja ne preporučuje ulaganja s obzirom na veliki mađarski javni dug i financijske i zakonodavne reforme, inače meto oštrih kritika tvrtki i inozemnih političara.
Moramo kreirati paket koji će biti u velikoj mjeri u skladu s tržišnim očekivanjima, rekao je Mihaly Varga u intervjuu za privatnu televiziju TV2.
Trebali bismo potpisati trogodišnji preventivni aranžman, vrijedan oko 15 milijardi eura, dodao je. Ta se moja procjena temelji na tržišnim očekivanjima, a mislim i da je to više-manje ono što ćemo biti u mogućnosti dogovoriti.
Kredit, za koji analitičari kažu da bi središnjoj banci omogućio sniženje kamatnih stopa sa sadašnjih sedam posto, što je najviša razina u srednjoj Europi, također će pomoći Mađarskoj da reprogramira inozemni dug po pristupačnijim cijenama.
Nakon višemjesečnih nesuglasica oko spornih reformi javnog sektora, uključujući kontroverzni zakon o središnjoj banci, Europska komisija dala je prošlog mjeseca zeleno svjetlo službenim pregovorima o pomoći, što je potaknulo rast mađarskom tržištu.
Pregovori još uvijek nisu počeli, pri čemu meki analitičari i investitori sumnjaju da vlada kupuje vrijeme, ali je Budimpešta ponovno okrivila svoje partnere za kašnjenja.
Pregovori s MMF-om kasne jer MMF i EU moraju dogovoriti uvjete koji moraju biti ispunjeni da bi oni započeli, pojasnio je Varga. (Hina/jh)