Nadležne institucije u Hrvatskoj površno su se odnosile i nisu znale u potpunosti iskoristiti gotovo milijardu eura pomoći Europske unije, navodi se u posebnom izvješću Europskog revizijskog suda, piše Deutsche Welle.
U raspodjeli nešto više od jedne milijarde eura pomoći Hrvatskoj pojavili su se veliki problemi, kritizira Europski revizorski sud u izvještaju za Hrvatsku na 50 stranica. Tako je primjerice od planiranih 1.000 osoba, trening za upravljanje fondovima završilo samo 90 polaznika. U slučaju posebno važnog programa potpore za poljoprivredu lokalno predstavništvo Komisije, odnosno Delegacija EU-a u Zagrebu, tek je nakon četiri godine ustanovila da i hrvatska vlada ima praktično gotovo isti program ali sa znatno manje administracije.
U 5 županija nije prošao niti jedan projekt
U pet županija nije prihvaćen niti je prošao niti jedan projekt. Za područje okoliša iskorišteno je tek dva posto sredstava, a za ruralni razvoj tek devet posto.
Hrvatska za pripreme članstva dobiva pomoć od Europske unije još od 2001.godine. Od 2001. do 2006. u Zagreb se "slilo" 195 milijuna eura, a do kraja 2013. i tekućeg financijskog razdoblja, godišnje Hrvatska dobiva 150 milijuna eura. Nakon članstva, Hrvatska ima pravo na godišnje subvencije Europske unije u visini između 1,18 i 1,37 milijarda eura.
Na kraju izvještaja u preporukama se ukazuje na potrebu stvaranja portfelja "zrelih" projekata kako bi se u potpunosti mogla povući povećana sredstva dostupna Hrvatskoj nakon njezina pristupanja Europskoj uniji. U tom smislu preporučuje se da se dovrši potrebna tehnička dokumentacija za velike projekte kojima je dosada posvećivana velika pozornost i da se posebna pozornost posveti uspostavi dodatnog portfelja projekata vrijednih ispod 50 milijuna eura. (jh)
Izvor: www.dw-world.de