Sa samo 280,9 milijuna eura stranih ulaganja u 2010. Hrvatska je na samom dnu ljestvice zemalja koje privlače investitore. Neki to mogu pravdati krizom, ali neke su europske zemlje pokazale kako je moguće biti uspješan i konkurentan, piše Jutarnji list.
Prema najnovijim podacima HNB-a, stranci su u prvih 9 mjeseci 2011. u Hrvatsku uložili nešto više od milijardu eura, pa su ukupna ulaganja od 1993. dosegla 25,6 milijardi eura. Unatoč tome Hrvatska je daleko iza svojih zlatnih investicijskih dana, kada se u nju znalo uložiti i po 4 milijarde eura godišnje
Evo kako to rade europske zemlje, uspješnije od nas:
Njemačka
Nijemci su u 2010. privukli oko 14,5 milijardi eura stranih ulaganja, i to onih izvan EU. Osim veličine tržišta, s više od 80 milijuna potencijalnih potrošača, i stabilnog makroekonomskog okruženja, strane ulagače privlače i mjere koje poduzimaju savezne vlasti u Berlinu te pokrajinske i lokalne vlasti. Radi se o nizu razvojnih prorama, od kojih se mnogi financiraju fondovima EU te kreditima pokrajinskih banaka, kao i potporama za zapošljavanje.
Slovenija
Iako Slovenci nisu pretjerano uspješni u privlačenju investitora, 2010. su uspjeli ostvariti oko 200 milijuna eura stranih ulaganja, što je otprilike isti iznos koji je uložen i u Hrvatsku iste godine. Prednosti koje Slovenija nudi ulagačima mogu se svesti na uređeno društvo i pripadnost zoni eura i Schengenu. Slovenija je i dobra odskočna daska za nastup na ostalim tržištima jugoistočne Europe, a još uvijek ima mnogo tvrtki koje se mogu privatizirati.
Poljska
Jedina članica EU koja je izbjegla recesiju, drži sam vrh Unijine ljestvice. Dio poljskog recepta za uspjeh su i strana ulaganja. Prema podacima Eurostata, 2010. se u ovu zemlju s 40 milijuna stanovnika slilo oko 1,3 milijarde eura. Osim veličine tržišta i izbjegavanja recesije, strance u Poljsku privlače i projekti koji se financiraju iz fondov EU, ali i razne porezne olakšice i subvencije koje ostvaruju inozemni ulagači.
Srbija
Stranci su u gospodarstvo našeg istočnog susjeda u 2010. uložili 860 milijuna eura, što je tri puta više od iznosakoji je iste godine investiran u hrvatsko gospodarstvo. Kao najveća prednost Srbije obično se ističe veličina tržišta, koje broji gotovo 8 milijuna potencijalnih potrošača, te obrazovana i jeftina radna snaga. Prednost je i veliki broj tvrtki koje još treba privatizirati te brojne povlastice koje državna ilokalne vlasti daju ulagačima. Ono što im predstavlja najveću prepreku je nesređena politička situacija, posebice s Kosovom. (jh)
Izvor: Jutarnji list, 19. siječnja 2012.