Banski dvori računaju da će usklađivanjem koeficijenata u svim državnim institucijama godišnje uštedjeti oko 100 milijuna kuna.
Zbog nedostatka potrebnih stručnjaka Agencija za sigurnost željezničkog prometa još nije u potpunosti operativna. Nemamo dovoljno zaposlenika pa niti jedna od navedenih uprava Agencije nije još počela s radom. Agencija je obavlja tek pojedine djelatnosti iz svoje nadležnosti, sve to navedeno je na web stranicama Agencije za sigurnost željezničkog prometa.
Iako je Zakon o osnivanju agencije koja bi trebala nadzirati sustav željezničkog prometa donesen još 2008. godine, s radom je počela tek u svibnju 2011. kada je imenovan ravnatelj. No, ni do danas nisu ekipirani, pa obavljaju tek dio zadanih poslova.
Međutim, sve to nije spriječilo bivše Upravno vijeće Agencije da ravnatelju kojeg su zaposlili 2011. i koji danas ima pet djelatnika, dodijele plaću od oko 15.000 kuna. Tako više neće biti.
Njegova je plaća, odlukom Vlade, pala za trećinu - na 10.500 kuna. Ravnatelj Agencije za sigurnost željeničkog prometa nije jedini.
Vlada je na svojim sjednicama u posljednja dva mjeseca donijela nekoliko odluka kojima ujednačava koeficijente za plaće u državnim agencijama, zavodima, institucijama.
Dosadašnjim odlukama obuhvaćeno je tridesetak državnih institucija od ukupno 173 koliko im mora proći reviziju Banskih dvora.
A odluke koje su dosad donesene jasno pokazuju da će po džepu najviše biti udareni oni s najvećim plaćama. Ravnateljima i njihovim zamjenicima plaće se, prema odluci Vlade, smanjuju za 2000 do 5000 kuna.
Primjerice, ravnatelj Agencije za reviziju sustava provedbe programa EU umjesto 12.200 kuna imat će plaću od oko 10.000, bez 4500 kuna ostala je ravnateljica Pravosudne akademije, a za više od 3000 kuna pala je plaća ravnatelju Centra za konjogojstvo.
Nadrapao je i SDP-ov kandidat za gradonačelnika Splita Ivo Baldasar. Njega je stranka u kolovozu, nakon što je ostao bez posla, zbrinula na mjestu ravnatelja Agencije za obalni linijski pomorski promet uz plaću od 28.800 kuna bruto ili oko 16.000 kuna neto.
Međutim, i za njegovu je Agenciju Kukuriku Vlada donijela odluku o novim koeficijentima pa mu je plaća pala na oko 10.000 kuna. Njegov prethodnik, koji je za utjehu dobio mjesto pomoćnika ravnatelja, više neće imati 14.300 kuna, nego 8600 kuna plaće, piše jutarnji.hr.
No, oni pravi kapitalci čije su plaće još veće, a radi se agencijama koje nisu na proračunu, na red za rezanje trebali bi doći početkom iduće godine.
Dosad su, podsjetimo, sve državne institucije - agencije, zavodi, instituti... samostalno određivale plaće.
Ali nije to bio samo slučaj sa šefovima. Po državnim agencijama i zavodima puno su bolje zarađivali i ekonomisti, pravnici, tajnice, pa čak i vozači. Imali su od 500 do 1000 kuna veće plaće od svojih kolega u ministarstvima s istom stručnom spremom i na istom radom mjestu. (sh)