U ponedjeljak 27. rujna 2010. godine u prostorijama Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih potpisano je 18 ugovora o dodjeli nepovratnih sredstava strukovnim školama u okviru IV. komponente Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) za projekt „Implementacija novih kurikuluma“.
Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih razvila je ovaj projekt u okviru Operativnoga programa Razvoj ljudskih potencijala s namjerom da se potpomogne razvoj i daljnja modernizacija sustava strukovnog obrazovanja i osposobljavanja (SOO), prvenstveno imajući na umu činjenicu da su upravo strukovne škole glavni nositelji ovoga procesa.
Zamišljeno je da se kroz poticanje novih inovativnih pristupa obrazovnom sadržaju i metodama podučavanja u strukovnim školama osigura usklađenost strukovnog obrazovanja s promjenama u gospodarstvu, odnosno s tržištem rada te da se učenicima strukovnih škola pruži što kvalitetnije obrazovanje.
Ovih 18 strukovnih škola koje su dobile nepovratna sredstva predstavljaju najbolji primjer činjenice da strukovne škole mogu samostalno prepoznati i definirati svoje, ali i potrebe svojih učenika i nastavnika. Ove su škole pokazale i da imaju jasnu vizije vlastitoga razvitka te su ih uspjele pretočiti u kvalitetne projektne prijedloge i tako dobile sredstva EU-a.
Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih smatra kako je od najveće važnosti da se primjeri ovakvih uspješnih škola podupiru i promoviraju, posebice imajući u vidu sve očitiju potrebu da se strukovne škole osposobe i pripreme za korištenje sredstava dostupnih kroz fondove EU-u za poboljšanje vlastitoga rada.
Sustav strukovnog obrazovanja ključan je za razvoj ljudskih potencijala - kao preduvjeta postizanja ekonomskoga rasta, kvalitetnijega zapošljavanja i socijalnih ciljeva. U Republici Hrvatskoj sustav strukovnog odgoja i obrazovanja obuhvaća više od 70% ukupne srednjoškolske populacije, odnosno više od 130.000 učenika u 290 škola. Ova grant-shema, odnosno sredstva dodijeljena strukovnim školama, pruža prigodu da se sustav SOO-a ojača u pružanju modernih znanja, vještina i kompetencija važnih za tržište rada te da se same strukovne škole opreme za kvalitetnije izvođenje nastavnoga procesa.
Natječaj za ovu dodjelu nepovratnih sredstava provela je Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih koja će također pružiti i svu potrebnu potporu strukovnim školama tijekom same provedbe njihovih projekata. Osamnaest prijavitelja, zajedno sa svojim partnerima, ispunilo je sve potrebne uvjete za dodjelu nepovratnih sredstava ukupne vrijednosti 3.709.913,18 EUR-a. Pojedinačni će projekti trajati od 12 do 14 mjeseci, a njihova se vrijednost kreće između 100 000 i 300 000 EUR-a. Sve navedeno pokazuje da strukovne škole imaju sposobnost razviti kvalitetne projekte za korištenje sredstava EU-a (apsorpcijsku sposobnost) te da i nadalje postoji potreba i osnova za pomoć strukovnim školama u ovome smislu. Ponešto konkretnije - glavni je cilj da dodijeljena nepovratna sredstva strukovne škole iskoriste za modernizaciju postojećih kurikuluma koji će se temeljiti na ishodima učenja, a u skladu s promjenama na lokalnom i/ili regionalnom tržištu rada.
Imajući na umu vlastite potrebe, ali i potrebe na razini cijeloga sustava SOO-a, projekti koje će provoditi ovih 18 strukovnih škola obuhvaćaju niz inovativnih aktivnosti i rješenja koja se, među ostalima, dotiču i sljedećih područja: djelotvorno planiranje i provedba inovacija u strukovnim školama, prvenstveno onih povezanih s uvođenjem novih ili revidiranih strukovnih kurikuluma ojačani kapaciteti strukovnih škola o modernim sadržajima (opremom i/ili pomagalima) za kvalitetniji nastavni proces
o osposobljavanjem nastavnika za uvođenje modernih, na učenika orijentiranih, pristupa u podučavanju jačanje kapaciteta strukovnih škola u odnosu na mjere za suzbijanje ranoga napuštanja škole ojačano partnerstvo i veze između strukovnih škola i dionika tržišta rada. (PS/SJ)