Radili iste poslove, a zarađivali i do 30% više nego u školama, dobivali božićnice i regrese i do 1500 kuna veće nego profesori i liječnici.
Tijekom ljeta ministri su, svaki u svom resoru, proveli nadzor nad svim tim institucijama i prikupili podatke o ukupnim rashodima, broju zaposlenih i njihovim plaćama... s posebnim naglaskom na visinu plaća za iste ili slične poslove koje obavljaju djelatnici različitih agencija ili instituta, a koje se često drastično razlikuju te su u pravilu osjetno veća od njihovih kolega koje iste poslove obavljaju u Vladinoj administraciji i javnim službama.
Agencije, instituti, zavodi..., ukupno 172, godišnje raspolažu budžetom od 70,2 milijarde kuna, od čega 41,4 milijardu dobivaju iz državnog proračuna, zapošljavaju 21.629 osoba na čije se plaće godišnje troše 2,692 milijarde kuna, prenosi večernji.hr.
Prosječna neto plaća u tim institucijama iznosi oko 7000 kuna, što je čak 1500 kuna više od prosječne hrvatske plaće.
Već sada smo naišli na drastične razlike u plaćama. Tako, primjerice, vozači u dvije agencije pod istim ministarstvom imaju plaće koje se razlikuju čak 30 posto.Razlike u plaćama su velike zato što su upravna vijeća spomenutih institucija mimo Vladine uredbe samostalno određivale koeficijente za pojedina radna mjesta. Stoga ćemo do kraja godine pripremiti dopune Uredbe o radnim mjestima i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama. Nakon toga plaće za ista radna mjesta bit će jednaka u raznim agencijama, zavodima i institutima te ujednačena s onima u ministarstvima i javnim službama, rekao nam je ministar uprave Arsen Bauk.
Isto tako, tijekom upravnog nadzora utvrđeno je da su upravna vijeća u nekim institucijama svjesno kršile zakon i propisivale koeficijente za rukovodeća mjesta koji su viši od maksimalno dopuštenog koeficijenta 3,5 (17.880 kuna, nap. a.). Veći koeficijenti utvrđeni su i u Agenciji za regionalni razvoj i u Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje programa i projekta EU. (sh)
Foto: Zarko Basic/PIXSELL