Brojna istraživanja javnog mnijenja pokazala su da je guverner HNB-a Željko Rohatinski osoba kojoj građani najviše vjeruju i koju bi vrlo rado vidjeli na mjestu premijera države. I premda je špekulirao s time, konačno je porekao da ima pretenzije na premijersku fotelju, a Jutarnji list se pozabavio njegovim potencijalnim nasljednicima jer je guverner ipak rekao da se povlači.
Njegov odlazak već godinama priželjkuju oni koji misle da je njegova politika prejake kune i niske inflacije kriva što nam padaju BDP i industrijska proizvodnja, a izvoz raste polako i spontano, dok da i dalje žele svi koji misle da je obavio dobar posao u nemogućim uvjetima.
Logičan nasljednik bio bi sadašnji zamjenik guvernera Boris Vujčić jer bi nastavio istu politiku, dobro je znan u svijetu, ima odlične kontakte, znanje i iskustvo, a vjerojatno bi bez problema prošao i kod Europske centralne banke koja ga mora potvrditi.
Nadalje, drugi kandidati koji bi također nastavili stopama Rohatinskog, pa tako i politiku stabilne kune, su: Velimir Šonje - osnivač Arhivanalitike, Davor Holjevac – viceguverner HNB-a, Marko Škreb – glavni ekonomist PBZ-a, Dubravko Mihaljek – ekonomist u BIS-u, Basel, Boris Cota – profesor na EFZG-u te Božo Prka iz PBZ-a.
Druga struja
S druge pak strane imamo Ivana Lovrinovića, profesora zagrebačkog Ekonomskog fakulteta, koji misli da se slabljenjem domaće valute može ojačati ekonomija, no on vjerojatno zbog afere s izvlačenjem novca iz državnih tvrtki nema velike šanse za preuzimanjem HNB-a.
Ono što čeka sljedećeg guvernera jest uvođenje eura, no time se vjerojatno neće pozabaviti u prvom mandatu (2012.-2018.) jer je glavni kriterij za uvođenje ove valute javni dug manji od 60 posto BDP-a, što Hrvatska ne zadovoljava. BDP je pao, a javni je dug povećan za 11,3 milijarde kuna dugova brodogradilišta, piše Jutarnji list, pa će budući guverner imati pune ruke posla. Sadašnji se guverner odlučio baciti u privatni biznis, pa nek mu je sa srećom. (MJ)
Izvor: Jutarnji list, 23. svibanj 2011.