Svjetsko gospodarstvo balansira na rubu nove recesije, a vlade većine razvijenih gospodarstava reagiraju potpuno neprimjereno, fokusirajući se na mjere štednje i postupno gaseći one usmjerene na poticanje gospodarskog rasta i zapošljavanja, upozorili su Ujedinjeni narodi u ključnoj godišnjoj studiji.
UN-ov odjel za ekonomsku i socijalnu politiku (DEPA) i UN-ova Konferencija o trgovini i razvoju (UNCTAD) snizili su u prosinačkoj najavi godišnjeg izvješća o stanju i prognozama za svjetsko gospodarstvo rast svjetskog BDP-a u ovoj godini na 2,6 posto, s ranije procijenjenih 3,6 posto. U 2013. očekuje se rast svjetskog gospodarstva za 3,2 posto.
Pritom u Ujedinjenim narodima upozoravaju da se te prognoze temelje na pretpostavci o obuzdavanju dužničke krize u eurozoni i suzdržavanju od dodatnih mjera štednje u razvijenim gospodarstvima.
Slabašan rast
Ako dužnosnici ne poduzmu hitne mjere kako bi potaknuli rast i zapošljavanje, riješili krizu javnog duga i poduprli krhki bankovni sektor, svjetsko gospodarstvo porast će u ovoj godini za samo 0,5 posto, upozoravaju autori UN-ove godišnje studije u negativnom scenariju trendova u svjetskom gospodarstvu.
Razvijena gospodarstva na rubu su silazne spirale koju generiraju četiri slabosti, međusobno pojačavajući jedna drugu: kriza javnog duga, krhki bankovni sektori, slaba agregatna potražnja (povezana s visokom nezaposlenošću i fiskalnim mjerama štednje) i politička paraliza uzrokovana političkom blokadom i institucionalnim nedostacima, upozoravaju u UN-u.
Za skupinu razvijenih gospodarstava UN-ove agencije u ovoj godini predviđaju rast po stopi od 1,3 posto, što je za 1,1 postotni bod manje nego u prethodnoj prognozi. U idućoj godini rast bi trebao ubrzati na 1,9 posto. (Hina/jk)