Nakon burne 2016. godine, i u ovoj godini bi na financijskim tržištima moglo doći do velikih kretanja cijena. Tijekom godine dogodit će se nekoliko važnih događaja i procesa koji bi mogli uzrokovati burne reakcije investitora na valutnom i dioničkom tržištu.
Početak Trumpovog mandata
Donald Trump službeno postaje predsjednih SAD-a 20. siječnja ove godine, a za donošenje prvih važnijih odluka njegovoj administraciji vjerojatno će trebati nekoliko mjeseci. Tek će tada postati jasno hoće li zaista doći do velikog zaokreta u ekonomskoj politici i kakav bi to utjecaj moglo imati na vrijednost dionica, američkog dolara te svih ostalih financijskih instrumenata.
Brexit
Iako su Britanci prije više od šest mjeseci donijeli odluku o napuštanju EU, još uvijek nisu dogovoreni uvjeti niti datum izlaska. Svi detalji će vrlo vjerojatno biti dogovoreni tijekom ove godine pa se može očekivati da će se tečaj funte ponovno značajno mijenjati. Smjer kretanja ovist će o procjeni investitora i špekulanata na valutnom tržištu o tome hoće li dogovoreni uvjeti imati negativan utjecaj na britanski gospodarski rast ili ne.
Izbori u Francuskoj i Njemačkoj
U travnju i svibnju održavaju se dva kruga francuskih predsjedničkih izbora. Mnogi se pribojavaju pobjede desničarke Marion Le Pen koja je za sad druga u anketama. Naime, Le Pen otvoreno kritizira EU te čak najavljuje mogućnost referenduma o napuštanju unije ukoliko ista ne vrati dio odluka u nadležnost nacionalnih država. Kako se izbori budu približavali, ankete će imati sve veći utjecaj na tečaj eura i cijene europskih dionica, koje će padati ukoliko popularnost Le Pen bude rasla.
Negativan utjecaj na vrijednost eura i dionica može imati i poraz njemačke kancelarke Angele Merkel na izborima koji će se održati na jesen. Promjena vlasti na čelu najsnažnijeg europskog gospodarstva izazvala bi strah od dodatne političke nestabilnosti.
Odluke centralih banaka
Gospodarska situacija u svijetu se stabilno poboljšava, te bi se nakon američke centralne banke, mnoge druge važne centralne banke mogle odlučiti na završetak ciklusa popuštanja monetarne politike, što bi izazvalo velike pomake tečaja pojedinih valuta. Najvažnija centralna banka koja bi se mogla odlučiti na takav korak je Europska centralna banka. Odluku o završetku ili produžetku trajanja programa ubrizgavanja novca u financijski sustav vjerojatno će morati donijeti na ljeto ili na jesen. Ukoliko dođe do najave završetka programa, euro bi mogao značajno ojačati u osnosu na većinu najtrgovanijih svjetskih valuta. Britanska i švicarska centralna banka bi se, radi slične gospodarske situacije i snažne povezanosti s gospodarstvima eurozone, na isti korak mogle odlučiti u približno isto vrijeme.
Osim navedenih događaja i procesa, analitičari Admiral Marketsa smatraju da će gotovo sigurno doći do barem nekoliko neplaniranih događaja koji će imati značajan utjecaj na tržišta. Zbog toga, tijekom godine se može očekivati mnogo velikih pomaka cijena na financijskim tržištima, koji mogu biti iskorišteni za ostvarivanje prinosa većeg nego korištenjem klasične dugoročne strategije ulaganja. PS/S.P.