Dva desetljeća nakon raspada Jugoslavije sedam od deset naših građana uviđa potrebu tržišnog „ujedinjenja", prihvaća nove inicijative za bolje povezivanje gospodarskih subjekata s teritorija bivše zajednice, izvjestio je GfK Centar za istraživanje tržišta.
Dvadeset godina nakon raspada Jugoslavije, zemlje koje su bile sastavni dio te države počinju se tržišno ujedinjavati. Tako je, na primjer, dogovorena zajednička tvrtka Srbije, Hrvatske i Slovenije na području željezničkog prometa, a ima i drugih inicijativa.
Na pitanje "Kako Vi na to gledate?" 72% odgovorilo je da to podržava jer je pozitivno i da se prirodni partneri povezuju zbog ekonomskog probitka, 12% ne podržava zbog straha od ekonomskog uskrsnuća Jugoslavije, a 16% ne zna. Za ovakvo povezivanje, više od gornjeg prosjeka - 72%, su građani iz sjeverne Hrvatske i Slavonije (preko 80%), dok su građani obalnog područja malo više rezervirani („za" je oko 65% ispitanika), odnosno četvrtina je neodlučnih.
Općenito gledano, danas 73% građana čvršće ekonomsko povezivanje zemalja s područja bivše Jugoslavije ocjenjuje korisnim za sve strane, dok 11% uopće ne podržava takvu suradnju.
Rezultati također pokazuju da s rastom stupnja obrazovanja građana raste i pozitivna ocjena suradnje na gospodarskom planu („za" suradnju je oko 55% osoba s najnižim obrazovanjem te oko 75% onih s visokom stručnom spremom). (PS/MJ)